От днес (24 април) влиза в сила забраната за внос у нас на някои украински стоки. Забраната се отнася за над 20 стоки. Сред тях са: мека и твърда пшеница; пшенично брашно; семена от слънчоглед; слънчогледово масло; царевица; пчелен мед и пчелни продукти; сурово мляко; сухо мляко; млечен концентрат; орехи; лешници; яйца; птиче месо; свинско месо; овче и козе месо; ръж; ечемик; овесени ядки; сорго; елда; нишестета, инулин, пшеничен глутен; соя; ленено семе; рапица; вино; винен оцет; етилов алкохол. Мотивът за правителственото решение е, че по този начин ще бъдат подкрепени земеделските ни производители. Така сраната ни става четвъртата в Европейския съюз след Полша, Унгария и Словакия, която налага подобна мярка. Транзитът на стоки остава отворен. Предвижда се въведените сега ограничения да важат са до края на юни.
Междувременно Европейската комисия обяви, че ще отпусне обещаната финансова помощ от 100 млн. евро само ако България, Румъния, Унгария, Полша и Словакия отменят едностранно въведените забрани за внос на хранителни продукти от Украйна. Това стана ясно от изявлението на заместник-председателя на Европейската комисия Валдис Домбровскис, който разговаря със земеделските министри на петте държави.
Според ЕК едностранно въведените мерки са незаконни. Брюксел предлага вместо тях да се въведат общоевропейски мерки, които включват забрана на вноса на няколко продукта от Украйна през България, Румъния, Унгария, Полша и Словакия, като се запазят коридорите за транзит.
Утре (25 април) ще се събере Съветът на Европейския съюз по земеделие, на който се очакват важни за пазара на селскостопанските стоки решения. Срещу временната забрана за внос на суровини от Украйна се обявиха преработвателите на слънчоглед. Те посочват, че произведеният у нас слънчоглед не е достатъчен за преработката на нужните суровини за пазара.