Деветнадесет държави са заявили желание да се присъединят към групата от БРИКС, която се подготвя за провеждането на годишната си среща на високо равнище в Южна Африка. Делегациите на блока на развиващите се пазари Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка ще заседават в Кейп Таун на 2 и 3 юни, за да обсъдят разширението на групата и условията, при които то трябва да се осъществи, посочил в интервю на 24 април южноафриканският представител Анил Суклал. Той е добавил, че “13 държави са поискали официално да се включат в групата, а други шест са отпратили неформални запитвания” и че “БРИКС получава заявки за присъединяване всеки ден”.
Инициатор на разгворите за разрастването на БРИКС е Китай, който председателстваше организацията през миналата година. Втората по сила световна икономическа сила полага усилия да изгради дипломатическо влияние, оспорващо доминиращата позиция на развитите държави в Организацията на обединените нации. Предложеното разширяване обаче притесни другите членове на групата, че тяхното влияние ще намалее, особено ако бъдат приети близки партньори на Пекин. БВП на Китай е над два пъти по-висок от общия размер на стопанствата на всички останали членове на БРИКС.
Външните министри на петте страни членки на организацията са потвърдили, че ще присъстват на дискусиите в Кейп Таун през юни. Освен въпроси за членството, те ще дискутират и “горещи теми”, включително положението в Судан, където конфликтът между армията и паравоенните сили продължава вече десети ден (към 24 април).
От създаването на “оригинала” БРИК през 2006-а групата е приела само един член – Южна Африка, през 2010-а. Саудитска Арабия и Иран са сред държавите, които са поискали официално да влязат в организацията, информира Суклал през февруари.
Терминът БРИК (Бразилия, Русия, Индия и Китай) е използван за първи път от икономиста Джим О’Нийл в книгата му “Изграждане на по-добра глобална икономика БРИКс”, публикувана от “Голдмън Сакс” през 2001-а.