„Пейнетикс“ АД – София е уведомило Комисията за защита на конкуренцията за намерението си да осъществи концентрация посредством придобиване на контрол върху „Файър“ АД – София, съобщиха от регулатора.
“Пейнетикс“ АД е специализирано в извършване на услуги по издаване, разпространение и обратно изкупуване на електронни пари и платежни услуги. Едноличен собственик на капитала на дружеството, който е в размер на 3 528 040 лева, е „Инниммо Финансови Услуги“ ЕАД.
Paynetics е лицензирана финансова институция за електронни пари от финтех индустрията, която предлага решения по иновативен начин в света на плащанията. Paynetics е основател на Българската финтех асоциация и има дъщерно дружество и офис във Великобритания. Компанията е под надзора на БНБ с всички разрешителни да предоставя услугите си на територията както на Европейския съюз, така и във Великобритания. Paynetics предлага решения за електронни разплащания, придобиване и издаване на карти, управление на сметки и преводи, както и електронни портфейли.
„Файър“ АД извършва софтуерни услуги по разработване и поддържане на портфейл за дигитални плащания. phyre e дигитален портфейл, с който се пазарува на всеки ПОС терминал или онлайн. В мрежата на phyre могат да се получават и изпращат пари мигновено и без такси.
За да се извършват плащанията и трансакциите в приложението, phyre си партнира с „Пейнетикс“ АД, лицензирана от БНБ финансова институция за електронни пари. „Файър“ е доставчик на приложението phyre и представител на „Пейнетикс“.
Инвеститор във phyre е „Фонд Ню Вижън 3“ КД, чиято дейност се изпълнява със съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020, управлявано от Фонд на фондовете в България.
Съгласно уведомлението от участниците в сделката не се очаква операцията да окаже въздействие върху съответните продуктово-географски пазари в страната:
Искането е КЗК да извърши оценка на концентрацията и да се произнесе с решение. В тази връзка всяко трето заинтересовано лице може да представи информация или да изрази своето писмено становище относно сделката и въздействието, което тя може да окаже върху ефективната конкуренция на съответния пазар в страната.
Съобщението е изготвено от уведомителите, като КЗК си запазва правото да се произнесе с окончателно решение след извършването на цялостна оценка на нотифицираната сделка, уточниха от регулатора.