Избирателните секции за президентските и парламентарните избори в Турция затвориха 17:00 часа местно време.
Трима кандидати, които участваха в президентските избори в Турция – Ердоган, Кълъчдароглу и кандидатът на Алианса АТА Синан Оган, очакват първите резултати. Основната борба за най-високия държавен пост се очаква да се развие между Ердоган и Кълъчдароглу. За да спечели, победителят трябва да получите повече от 50% от гласовете, но местните политолози не изключват провеждането на президентски избори в Турция в два тура. В този случай вторият тур ще се проведе на 28 май.
В парламентарните избори в Турция участват 36 партии, някои от които са сключили съюзи, за да увеличат шансовете си за повече места в парламента.
Република Турция празнува своята стогодишнина през 2023 година, което създава и особена интрига тази година. Въпреки „младата” си възраст, страната има богата политическа история. Няма съмнение, че тези избори, на 14 май, бележат важен момент в политическия пейзаж на страната, който неминуемо ще се отрази на ситуацията в други региони на света. През последните години Турция се превърна във важен играч на световната сцена, без който разрешаването на повечето кризи е незаменимо.
По данни на Висшата избирателна комисия 64 милиона турски граждани ще могат да участват в президентските и парламентарните избори, като повече от 1.6 милиона в чужбина вече са гласували. Общо бяха монтирани 191 884 урни в страната и чужбина.
Високо ниво на конкуренция
В политическата система в Турция, президентът е едновременно държавен и правителствен глава. Реджеп Тайип Ердоган е на власт от 2003 г. (първо като министър-председател, а от 2014 г. като президент на страната) и има право да се кандидатира за нов мандат – това стана възможно благодарение на поредица от конституционни изменения, направени в резултат на на инициираните от него референдуми.
Възможни сценарии
Експертите отбелязват няколко сценария, които може да очакват Турция в резултат на изборите през май.
Един от възможните резултати е победата на действащия президент Реджеп Тайип Ердоган, който според тях може да спечели над 50% от гласовете на първия тур. Ердоган е на власт от 2003 г. и оттогава е печелил всички национални избори, така че не е нереалистично да спечели отново. Ако Ердоган победи, това ще бъде продължение на неговото президентство и политиката, която той води през всичките години на власт.
Друг възможен изход е Ердоган да се изправи срещу един от опозиционните кандидати на втория тур. В този случай настоящият държавен глава ще събере най-много гласове на първи тур, но няма да успее да преодолее 50-процентната бариера. Подобен сценарий може да се окаже труден за Ердоган, тъй като той ще трябва да се състезава директно с един опонент, а не с разделена опозиция.
Има вариант опозиционно настроените избиратели да решат да подкрепят един единствен кандидат в лицето на Кълъчдароглу, което ще му донесе победа или на първи, или на втори тур. Ако опозицията спечели, това ще означава значителни промени в турската политика и може да доведе до по-нататъшно сериозно преструктуриране на вътрешната и външната политика на страната.
Независимо по какъв сценарий ще се проведат изборите, едно е ясно – почти целият свят следи внимателно хода им (и още повече резултатите им).