ВХОД / РЕГИСТРАЦИЯ

Ритейл парковете продължават да се разрастват

каска строеж проект ремонт

Първото тримесечие на тази година отбеляза слаба наемна активност на пазара на индустриални имоти при ниски нива на незаети площи, продиктувани от нарастващите цени и ограниченото предлагане. Това показват данните на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield Forton.

По отношение на предлагането обемът на завършените проекти достигна тригодишен връх от 87 000 кв. м, но малка част от новозавършените активи са предназначени за наем на свободния пазар. Запазва се тенденцията като над три четвърти от новите логистични площи да са за собствено ползване. Бизнес активността е довела до изчерпване на незаетите площи и делът им остана трайно нисък – 1.5% от общото предлагане.

„Промяната на основни икономически показатели в икономическа среда е фактор в развитието на пазара. Ръстът на наемните цени е причина наемателите да са по-предпазливи, а от друга страна промените в строителните разходи е причина инвеститорите да са внимателни в подготовката на плановете за развитие. Съвкупността от всички фактори се очаква доведе до нова вълна на интерес към инвестиции в собствени площи”, отбелязва Жоро Ангелов, мениджър „Индустриални и логистични площи” в Cushman&Wakefield Forton.

Към първото тримесечие на 2023 г. проектите в процес на изграждане в района на София остават над 350 000 кв. метра. През периода са завършени три нови обекта с обща площ 47 000 кв. метра. При първокласните логистични площи бе отчетено ново покачване на наемните нива, като те вече достигат 5 евро/кв. м за помещения с площ над 10 000 кв. метра. Наемите за по-малки квадратури се повишиха с 8% на тримесечна база до 5.40 евро/кв. метра. Повишението се дължи главно липсата на свободни площи за отдаване под наем и нарастващите разходи за строителство на нови проекти.

Търговски площи

Сегментът на търговските площи продължава да се движи със сходна динамика спрямо изминалата 2022 година. През първото тримесечие тенденцията за експанзия на ритейл парковете и дискаунт веригите се запазва, като в цялата страна през периода са завършени 9000 кв. м нови обекти в ритейл паркове. Фактори като силния пазар на труда и стабилните нива на заетост подпомагат търсенето и продажбите на дребно и през 2023 година.

„Ритейл парковете се налагат като стандартна концепция за търговците на дребно и за тези, които се нуждаят от по-голяма площ, за да навлязат и в по-малките градове. И през тази година активно се разрастват дискаунт веригите и новите брандове в сегмента на бюджетния или среден клас дрехи, както и спортните магазини и магазините за домашни любимци”, коментира Красимир Петров, мениджър Управление на имоти и активи в Cushman&Wakefield Forton.

Работещите ритейл паркове в страната към началото на 2023 г. са с обща площ от над 360 000 кв. метра. В строеж са нови 240 000 кв. м, които се очаква да бъдат завършени през следващите две години. Тази година не се планира откриване или разширяване на нови молове

И в този сегмент наемните нива отчитат ръст, като основно отразяват високото търсене и инфлационния натиск. През първото тримесечие на годината наемите на площи в софийските молове отбелязват увеличение от 3% и достигат 36 евро/кв. м за обект от 100 кв. м с добро местоположение. При ритейл парковете също се наблюдава лек ръст на наемните нива, като те варират около 9-12 евро/кв. м в зависимост от местоположението.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че правителство с ротационен премиер е способно да изведе за 18 месеца България от политическата криза?

Подкаст