До приемане на закон за държавния бюджет, но не по-късно от 31 юли 2023 г., приходите се събират в съответствие с действащите закони, а извършването на разходи, предоставянето на трансфери е в размер, не по-голям от размера им за същия период на предходната година, като се отчитат влезли в сила актове на парламента и на Министерския съвет, които предвиждат допълнителни или намалени бюджетни средства, при спазване на фискалните правила по Закона за публичните финанси. Проекторешението е внесено от служебния кабинет и съпътства удължаването на т. нар. удължителен закон за бюджета, чието действие изтича на 10 юни.
Депутатите определиха и последователността за извършването на разходите, предоставянето на трансферите от държавния бюджет и залагането на лимити от Министерството на финансите – плащания по обслужване на държавния дълг и вноската на страната ни в ЕС; трансфери за съдебната власт, социалноосигурителните фондове, общините, сметките от ЕС за Националния фонд и за ДФ “Земеделие”; БТА, БНТ, БНР; лимити за плащания на бюджетните организации; др. разходи.
Решението влиза в сила от Деня на обнародването му в “Държавен вестник”.
Народните представители първо гласуваха постъпилите редакционни предложения – на Венко Сабрутев от парламентарната група на ПП-ДБ в текста да присъства „но не по късно от 31 юли 2023 г.“, което беше прието с 209 гласа „за“, нито един „против“ и нито един „въздържал се“.
Предложението на Петър Чобанов от ПГ на ДПС за създаване на нова точка 3 със съдържание „решението влиза в сила в деня на обнародването на Държавен вестник“, също беше прието с 209 гласа “за”.