Около 700 хил. души без питейна вода заради разрушаването на яз. „Каховка“

язовир каховка

Поради разрушаването на язовир „Каховка“ и водноелектрическата централа към него, 700 хиляди жители на Украйна може да се сблъскат с недостиг на питейна вода. Освен това унищожаването на това съоръжение ще доведе до намаляване на износа на храни от Украйна и повишаване на цените на храните по света. Това съобщава Мартин Грифитс, заместник-генерален секретар по хуманитарните въпроси.

Според него, след разрушаването на язовир „Каховка“ хуманитарната ситуация в Украйна рязко се е влошила. „В действителност обаче ние едва започваме да виждаме пълните последици от тези действия“, каза Грифитс в интервю за АП.

Мартин Грифитс добавя, че ООН е предоставила помощ на около 30 000 жители на региони, контролирани от Украйна, които са се оказали в зоната на наводнението след разрушаването на водното съоръжение. Той също така обяви предстояща среща с постоянния представител на Русия в ООН Василий Небензя, за да обсъди приемането на персонал на ООН в контролираните от Русия територии, за да помогне на пострадалите.

„Но зад това стои огромен проблем с липсата на качествена питейна вода за тези 700 000 души“, казва Грифитс. Според него това е общият брой на хората, които могат да се сблъскат с недостиг на вода в териториите, контролирани от Русия и Украйна.

Рано сутринта на 6 юни язовирът на Каховската водноелектрическа централа се срути. Русия и Украйна взаимно се обвиняват, че са го разрушили целенасочено. Селищата бяха наводнени от двете страни на река Днепър. Левият ѝ бряг се контролира от руските сили, десният бряг от украинските военни. Изпълняващият длъжността ръководител на област Херсон Владимир Салдо съобщи за евакуацията на почти 7 хиляди души, като 77 души са хоспитализирани. Украинските власти евакуираха около 2700 души.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст