Петдесет лева такса може да струва на български турист в чужбина тегленето от банкомат на 500 лева равностойност в друга валута. Това показа проверка на „БАНКЕРЪ”. Става дума за издадена от българска банка стандартна или безконтактна дебитна карта. Грубо пресметнато това е „удръжка” от около 10 процента.
При някои други карти могат да ви „обръснат” с 22.50 лева, а почти всички останали пластики дават „утечка” от близо 7.50 лева при теглене на около 250 евро.
„Нормална” цена в такива случаи е трудно постижима, но и тя не пада под 3 евро за 200 евро. Все пак има около десетина дебитни карти, които държат ниски цени при теглене от банкомати в чужбина – между 1.50 и 2 лева. Ето защо е добре, когато си избираме или подновяваме дебитна карта, да обърнем внимание и на този показател или подготовката ни за пътешествие зад граница да включва и предварително закупуване на евро или долари.
Тези съвети стават все по-актуални,
тъй като всички банкови такси и тези, за теглене от банкомат, неспирно растат. В края на миналата и началото на тази година редица банки направиха поредни корекции в тарифите си, като преобладаваха промени в таксите за поддръжка на сметка и за теглене на кеш от АТМ.
У нас, в България, таксите също пораснаха като при теглене от ATM устройство на банката, издала картата, вече се плащат поне 30 ст., а при теглене от „чужд” банкомат рядко може да платите под 1.50 лева. Така вече важи правилото да се избира банкомат, както и да са оптимизира броят на тегленията. Най-добре е обаче картата да се използва директно като платежно средство без да се минава през посредничеството на кеша. Този съвет в преобладаващите случаи важи и за употребата на дебитната карта за плащания в чужбина.
Една единствената банка в нашата страна все още прилага “нулева ставка” за теглене от банкомат, но само за 20 трансакции годишно, след което при всяко следващо теглене удръжката е 99 стотинки.
В чужбина определено има и банкомати-страшилища. Те се появиха и у нас преди 3 години и
деряха по няколко кожи на наивниците,
които ги използваха. Тези ATM са лесно различими, защото не са на определена банка и не носят лога на лицензирани в България кредитни институции. Те са собственост на световна платежна система. В курортите ни има нейни банкомати и според някои сигнали таксата при тях достига 110 лв. за превалутиране на 800 лв., което прави 10-15% от сумата.
Припомняме, че Върховна административна прокуратура предложи още през 2020 г. на министъра на финансите и на управителя на Българската народна банка да преценят предпоставките за издаване на подзаконови нормативни актове или тяхното изменение, свързани с нормативната уредба за обменния курс при банкоматите и с всички други въпроси от подобен характер.
Кой от тези ATM може да отхапе сериозна сума от сметката ви – отгатнете сами. Безплатен “пищов” – бележката е от “услуга” на банкомат в Гърция – една нормална такса
Проблемът е, че тегленето на пари в брой чрез ATM, ако операторът не извършва други платежни услуги, попада извън приложното поле на Закона за платежните услуги и платежните системи и на Директива 2015/2366 на ЕС и съответно е извън правомощията на БНБ. Независимо от това на клиента следва да се предоставя информация за всички такси за теглене и обмяна на валута, включително за обменния курс, преди тегленето, както и след получаването на парите в наличност в края на операцията. Действащата национална и европейска правна рамка
не налагат ограничения за размера на таксите
в тези случаи, обясниха от централната банка.
От платежния оператор пък заявиха, че клиентите с местни карти, издадени от български банки, не се таксуват и банкоматите им са напълно прозрачни. Таксите, както и обменните курсове, са ясно и видимо представени на екраните. Така че потребителите могат да приемат или да откажат трансакция и то по време на всяка стъпка от процеса на тегленето на пари. При отказване на операцията не се налага такса за прекратяването й.
„Важно е да отбележим, че не можем да покажем такси, които банката на клиента взема за това, че той ползва нашите ATM устройтва. Потребителят трябва да попита своята банка каква е таксата за използване на банкомати, които не са на съответната банка”, казаха от оператора.
Официалната статистика на БНБ регистрира сериозно вдигане на таксите, включително на тези за теглене от банкомат. Последната нейна статистика показва, че към края на 2022 г. средната такса за откриване на сметка в банков офис вече е 3.18 лева, докато в началото на годината е била 2.52 лева или с 50 стотинки по-евтино.
По-скъпо излиза и ако към сметката има издадена карта – сега банките взимат средно по 2.15 лева, а година по-рано по 1.57 лева. С 40 стотинки повече плащаме на месец и за обслужване на разплащателна сметка – средно по 3.73 лева.
Ако теглите с дебитна карта от банкомат на същата банка, която я е издала, таксата е станала минимум 30 стотинки или 0.13% от изтеглената сума. А от чужд банкомат сега плащаме минимум 1.39 лева (1.14 лв. в началото на миналата година) или 0.18% от сумата, показва справката на БНБ
Според подадената от кредитните институции информация
се установява, че за услугите „Внасяне на средства по разплащателна сметка в офис на банката“, „Теглене на пари в брой от разплащателна сметка на каса в офис на банката до 1 000 лв.“, „Теглене на пари в брой от разплащателна сметка с дебитна карта на АТМ, обслужвано от банката“ и „Теглене на пари в брой от разплащателна сметка с дебитна карта на АТМ, обслужвано от друга банка“, се прилагат различни подходи при определяне на размера на таксите. И централната банка изчислява средния им размер за всеки от използваните подходи.
От друга страна прозрачността на процеса за придобиване на пари в брой от банкомат в рамките на ЕС се увеличава от началото на 2019 година. Всички, които пътуват и използват банковите си карти в други държави от Евросъюза,
днес имат повече информация
при какъв курс се обменят парите им и колко са таксите за превалутиране, за да могат да изберат най-изгодната алтернатива. На 14 февруари 2019-та официално бе премахнат един двоен стандарт в общността, от който българите бяха най-ощетени. Европейският парламент прие с голямо мнозинство (532 гласа от 609 гласували) регламента, по който българският евродепутат Ева Майдел беше основен докладчик. Чрез него се намалиха таксите за презграничните преводи в евро до нивата на таксите за вътрешни преводи. По този начин, когато изпращаме или получаваме парична сума към или от друга страна-членка, вече плащаме около десет пъти по-ниски такси. На практика след влизането в сила на регламента гражданите и бизнесът ни се третират наравно с тези на държавите от еврозоната.