Възстановиха достъпа до Байкушевата мура

Предстои да бъдат определени мерки за консервиране на вековното дърво, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) в официалния им сайт.

Екипът за обезопасяване и опазване на най-старото иглолистно дърво в България – Байкушевата мура, премахна днес пречупения клон. Отстранен е внимателно, без допълнителни наранявания по ствола и е поставен в устойчиво положение на земята в близост до дървото. С това безопасността на преминаващите туристи е осигурена и достъпът до вековното дърво е възстановен.

Мурата се намира на 1930 м. надморска височина и е висока приблизително 26 метра. Възрастта ѝ се изчислява на над 1300 години, което я прави най-старото иглолистно дърво не само в страната и на Балканите, но и в света

Припомняме, че през месец февруари служители от дирекцията на Национален парк „Пирин“ установиха, че един от клоните на Байкушевата мура се е пречупил частично. Беше приет план за действие за обезопасяване и опазване на вековното дърво. Привлечени бяха експерти от Института за гората – БАН, Лесотехнически университет, Лесозащитна станция – София и специалисти арбористи с доказан опит в обезопасяването на вековни дървета.

Компетентните са обследвали здравината и на останалите клони и цялостното състояние на вековното дърво, като е използвана е специализирана апаратура от най-ново поколение – резистограф и томограф. Резултатите от изследването ще дадат представа за протичащите гнилостни процеси и какъв е относителният им дял.

Отрязани са и три дървесни шайби от премахнатия клон с цел да бъдат изследвани от експертите от Института за гората при БАН, Лесотехническия университет и Лесозащитната станция. Очаква се в резултат на изследванията да бъде определен с точност гъбният патоген, който причинява гниене на дървото, както и мерките за консервиране на Байкушевата мура.

В света има само 11 по-стари дървета

Най старата маслина в Европа

Смърч (Швеция) – около 8000 години
Матусал (САЩ) – около 4800 години
Сарв-е-Абаркоох (Иран) – около 4000 години
Фицроя (Чили) – около 3600 години
Сенатор (САЩ) – около 3500 години
Патриарка де Флорешта (Бразилия) – около 3000 години
Шри Мадха Бодхи (Шри Ланка) – около 2300 години
Фортингал Йеу (Шотландия) – около 2000 години
Маслиново дърво (Черна гора) – около 2000 години
Обикновен тис (Сочи, Русия) – около 2000 години
Дъб (с. Гранит, България) – 1667 години
Байкушевата мура (България) – около 1300 години.

Венемира Мачева

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст