Българският бизнес успя да се справи с редица предизвикателства в кризата и днес предлага добри възможности за взаимноизгодни партньорства. Австрия е вторият по големина реален инвеститор в българската икономика и ние ценим не само финансовите измерения на вложенията, а и опитът в управлението, производството и изграждането на нови модели на отношения между бизнеса и обществото, които са добавена стойност в нашето партньорство.
Това заяви президентът Румен Радев, който участва в кръгла маса, организирана от Стопанската камара на Австрия (WKÖ). Държавният глава е на работно посещение в Австрия (повече по темата ТУК).
Във форума се включиха представители на българския и австрийския бизнес в областта на енергетиката, банковия сектор, автомобилната индустрия и високите технологии.
Държавният глава подчерта пред представителите на бизнеса, че постигнатата предвидимост в енергийния сектор у нас се дължи на повишената сигурност на доставките на енергийни ресурси и ниските цени на електроенергията.
Президентът открои постигнатите през последните месеци от България споразумения с Гърция и Турция за достъп до техните терминали за втечнен газ и газопреносни мрежи, което по думите му осигурява реална енергийна диверсификация и е солидна основа за насърчаване на конкурентоспособността на бизнеса.
Той отбеляза и че страната ни е част и от все повече международни коридори за пренос на енергийни ресурси към Европа, включително и по инициатива на България. Радев даде присмер със „Solidarity Ring”, чиято цел е увеличаването на доставките на природен газ от Азербайджан.
Държавният глава бе категоричен и че зеленият преход е изключително важна цел за Европейския съюз, но тя не бива да бъде постигана за сметка на прибързаното затваряне на базови мощности, загуба на конкурентоспособност и на икономически възможности, ръст на цените и тежка цена за европейските икономики.
Като особено перспективна област на сътрудничеството с Австрия, Румен Радев отбеляза високите технологии в областта на финансовия и банков сектор. Той обърна внимание на разработения от български компании специализиран софтуер, който се използва от водещи банки в Африка.
Румен Радев отбеляза и стабилното развитие на автомобилния сектор в страната ни, която е сред водещите доставчици на компоненти за автомобилната индустрия в Европа, включително в областта на софтуера.
По думите на президента в България работят над 350 компании в тази сфера, които имат около 75 000 работници.
„Най-високото признание за постигнатото от България е, че все повече автомобилни компании откриват в България свои научни и развойни центрове, което е добра възможност за нашите инженери и компании“, подчерта още президентът.
Като конкурентни предимства на страната ни в Европа, Румен Радев посочи също така стабилните показатели на българската икономика, икономическият ръст от 3.4% за 2022 г., ниското съотношение на външния дълг спрямо брутния вътрешен продукт, значителният ръст на индустриалното производство и на износа, както и квалифицираните кадри.













