Бивш началник в туризма се докара до фалит

Хотелският комплекс на бившия заместник-председател на Държавната агенция по туризъм – Станислав Новаков, в Бяла е обявен на публична продан от частен съдебен изпълнител.

Държавата ни за пореден път е в състояние на полуразпад. И тъй като това й състояние продължава доста години, сякаш то започва да се възприема като обичайно. А що се отнася до поведението на политическата ни класа, тя пък с всяка изминала година все повече наподобява „селектирна“ група от училище за деца със специални нужди…

На този фон, придобилата у нас известност максима, че в повечето случаи на нашата географска ширина към политическото поприще се устремяват хора със спорна професионална реализация, с цел да се „донадят“ политически и да се докопат до държавни постове, за да подредят живота си, все по-натрапчиво се превръща в картина на съвременната ни реалност.

Или казано по друг начин, никой не бива да е изненадан, че резултатът от действията на този сорт политик-авантюристи е… константна величина –

катастрофа след катастрофа, та чак до безкрайността!

Но за да не бъдем голословни, ще се опитаме да илюстрираме пътят след властта на един такъв герой от близкото минало, който – след като гастролира като заместник-директор на несъществуващата вече Държавна агенция по туризъм, по времето на тройната коалиция БСП-НДСВ-ДПС и правителството на Сергей Станишев (2009-2009 година).

Става дума за Станислав Новаков, който – след първата парламентарна победа на ГЕРБ през 2009 г., решава да приложи натрупания административен опит в частния хотелиерски бизнес. Очевидно обаче в условията на реалния бизнес успехите му се оказаха доста спорни. За това говори фактът, че днес частният съдебен изпълнител Даниела Янкова е изнесъл имотите на управляваната от Новаков фирма „Ейч – Ем Хотели“ АД

на публична продан – заради натрупани дългове към „Токуда банк“.   

Продават се имотите на дружеството длъжник в град Бяла на ул. „Приморска“ 5. На тезгяха са извадени поземления имот с площ от 8474  кв.м. плюс 18 от апартаментите в хотелския комплекс. Предлаганите ваканционни жилища са между 70 до 130 кв. м., но не се предлагат поединично, а само в пакет – на обща цена от 4.319 млн. лева.

Оценката на имотите, посочени в обявлението на частния съдебен изпълнител, е повече от атрактивна. Според нея цената на земята е едва 263 527 лв., а тази на апартаментите варира между 630 и 670 лв. за квадратен метър. На фона на свободния пазар,

тези цени са си откровено промоционални (меко казано).

Както показва опитът от този вид продажби обаче това е само първата стъпка към обявяването в несъстоятелност на дружества с натрупани солидни задължения. В повечето случаи тази форма се употребява успешно, за да може собствениците на въпросните дружества да се отърват от дълговете си без да полагат кой знае какви усилия.

Справка в регистрите показва, че срещу фирмата, управлявана от Новаков, вече са заведени съдебни дела както от финансовата институция, която очевидно е финансирала градежите край морето, така и от доставчиците на куп други услуги – консумирани, но неплатени.

В този случай се търси купувач,

който до 10 юли трябва да напазарува накуп всички “обекти”,

описани подробно в обявлението на ЧСИ. Най-малко, защото това е единственият вариант, по който банката би могла да си прибере дължимото.

Това не е първият опит на управляваното от Новаков дружество да се отърве от тази си морска инвестиция. През пролетта на миналата година “обектът” е бил предлаган на пазара като хотелски комплекс “Бяла бийч резорт”, но тогавашната му цена е била с над 600 000 лв. по-висока – 4.990 млн. лева.

Както много добре е известно, едно е да се правиш на великан, докато харчиш държавни пари, съвсем различно е, когато това става в условията на реален и супер конкурентен бизнес. А както знаят хората с опит,

инвестиционните мераци и реалното управление на подобен тип комплекси

е тънка работа, която не се отдава всекиму.

Тук е моментът да припомним, че това не е първият случай, в който управлявано от Новаков дружество има финансови проблеми. Той е съосновател на фалиралия през 2012 г. туроператор “Бългериан ВИП турс”. Тогава проблемът се появи, тъй като

собствениците и мениджърите на фирмата бяха “проспали” задължението си

да уведомят застрахователя, ресорния министър и председателя на Комисията за защита  на потребителите в срока, определен от закона след възникване на неплатежоспособността му.

Съвсем естествено, кашата с това закъснение беше “оправена”. А труса в компанията бе обяснен с банкрута на големия руски туроператор “Капитал тур” през 2010 г., който бил завлякъл българския си партньор с 2 млн. евро.

След този удар обаче компанията не е успя да се съвземе, фалира и две години по-късно беше обявена в несъстоятелност. По това време обаче Новаков вече беше предпочел свободата, защото, когато стана заместник-директор на туристическата агенция, той трябваше да се раздели с 65-те си процента в това дружество, прехвърляйки ги на управителката Николина Добрева и “удостоявайки” я по този начин с “титлата” мажоритарен собственик.

След като осъзна, че в реалния бизнес нещата не са точно това, което са, Станислав Новаков отново се впуска в “голямата игра”. Този път –

като кандидат депутат на Коалиция “Воля – НФСБ”,

т.е. Веселин Марешки – Валери Симеонов.

Годината е 2021-а, а разгромът на т. нар. “фармацевтични патриоти” е толкова смазващ, че двете политически сили задълго изпадат в амок.

Малко по-късно Станислав Новаков е номиниран (поне медийно) за поста “Министър на туризма” в третото служебно правителството на Румен Радев (т.е. първия кабинет на Гълъб Донев), но… отново ядец.

Или, казано накратко, увлечението на Новаков към политиката, едва ли скоро ще утихне, още повече че бизнесът му се спихва ли спихва…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли стабилно управление с пълен четиригодишен мандат след новините за нова "сглобка"?

Подкаст