Фестивал на шевицата

Фестивал на шевицата – един запомнящ се празник на българската везбена култура се проведе на 24 и 25 юни в с. Самоводене, Великотърновско.

Фестивалът води своето начало от град Белослав, където се провежда три години.
Във връзка със 150 годишнината на Народно читалище „Извор -1873“, тази година село Самоводене поема домакинството на фестивала.

Организатори на събитието са Славян Стоянов и фондация „История в шевици“, с подкрепата на Община Велико Търново и граждански инициативен комитет „Обединение за Самоводене“.

Посетителите имаха възможност да разгледат изложби на шевични фрагменти, накити и аксесоари към традиционното българско облекло, битови възглавници, изложби на престилки от Вардарска Македония и Северна Добруджа и фотографски изложби, свързани с българската везбена традиция.

носия видин n

Култът към майката и плодородието са в основата на голяма част от символите, използвани в декорирането на облеклото на предците ни. Стилизираните елементи, носители на архаични схващания и представи за света, са вид ритуална изява, с насоченост към видимия и невидимия свят.

На сцената танцови школи и самодейни състави от Свищов, Белослав, Русе и Самоводене представиха завладяващата магия на българските народни танци и хора.

деца n 6

Колекционери показаха автентични женски и мъжки носии от различни краища на България и разказаха за всеки елемент от облеклото на предците ни.

3мъжка n 1


Реплики на носии, както и съвременни облекла с мотиви от шевици бяха демонстрирани на сцената и показаха непреходността в традициите и вплитането им в съвременния начин на живот.

Милена Драгнева, етнограф от РИМ Провадия, представи книгата си „Диалектите на Сърта“ и изнесе лекция за обредните хлябове в с. Сърта, Провадийско, в която разкри връзката на символите в обредните хлябове с елементите в българските шевици.
Документалният филм на режисьора Бояна Топчийска „Елбетица – мистика и вълшебство“ разказа за елбетицата – един от най-старите световни символи, представляващ кръст, свързан с Богинята Майка, който символизира плодородието, хармонията в четирите посоки на света, около общ център.

Елбетицата е в основата на много български шевици и орнаменти, изобразявани по ръкавите и яките на дрехите, както и в най-долната част на женските поли. Това са местата на отворите на дрехите, където се е вярвало, че човек е най-уязвим. Във всички везбени елементи нашите предци са смятали, че вплитат магична сила, която да закриля притежателя им от нечистите сили.

аника n 4

Гостите на Фестивала имаха възможност да посетят и етнографския музей в селото „Маслянкови и синове“.
На фотографската алея пред Община Велико Търново ще бъде експонирана изложба с уловените мигове от професионалните фотографи на Фестивала.

гъдуларче n

Използвани са снимки на Борис Мутафчиев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че отхвърленото от КС искане за провеждане на референдум за еврото ще намали доверието в българските институции?

Подкаст