Зеленски обсъди бунта в Русия с лидерите на САЩ, Канада и Полша

Зеленски

Президент на Украйна Володимир Зеленски и украинският министър на отбраната Олексий Резников обявиха, че са провели поредица от разговори със съюзниците на Киев в неделя, за да обсъдят, по думите им, слабостта на президента на Русия Владимир Путин и следващите стъпки на Украйна за контранастъпление. Те са разговаряли с лидерите на САЩ, Канада и Полша, предаде Ройтерс.

Телефонните разговори се състояха късно в неделя след продължилия за кратко бунт на лидера на наемническата армия „Вагнер“ Евгений Пригожин в събота, който повдигна въпроси около властта на Путин на фона на продължаващата украинска контраофанзива на юг и изток. Бунтът на Пригожин е най-голямото вътрешно предизвикателство пред което се е изправял Владимир Путин през 23-те години начело на държавата.

„Ние обсъдихме хода на бойните действия и процесите, които текат в Русия. Светът трябва да окаже натиск върху Русия за възстановяване на международния ред“, отбеляза Зеленски след телефонния разговор с президента на САЩ Джо Байдън. Украинският президент посочи, че с Байдън са обсъдили по-нататъшното разширяване на сътрудничеството в сферата на отбраната с акцент върху оръжията с голям обсег на действие, координацията преди срещата на върха на НАТО във Вилнюс следващия месец и подготовката за „Световна среща на високо равнище за мир“, предложена от Киев.

Според изявлението на Белия дом двамата лидери са обсъдили продължаващата контраофанзива на Украйна, а президентът Байдън е потвърдил непоколебимата подкрепа на САЩ.

Резников и министърът на отбраната на САЩ Лойд Остин са обсъдили контранастъплението на Украйна и следващите стъпки за укрепване на силите.

В друго изявление Зеленски съобщи, че е обсъдил с премиера на Канада Джъстин Трюдо „тревожната ситуация“ в окупираната от руснаците Запорожка АЕЦ. По-рано тази седмица Зеленски предупреди, че Русия обмисля да извърши терористичен акт в централата, включващ изпускане на радиация – нещо, което Москва отрича. Трюдо потвърди телефонния разговор и написа в Туитър: „Володимир, Канада се е ангажирала да бъде редом до Украйна и да предостави на украинците подкрепата, от която се нуждаят“.

Украинският президент е информирал канадския премиер за ситуацията на бойното поле и е споделил украинските оценки за опита за метеж в Русия и влиянието му върху хода на бойните действия, съобщи Зеленски в Телеграм.

„Партньорите на Украйна трябва да дадат принципен отговор, особено на срещата на върха на НАТО във Вилнюс“, казва още президентът на Украйна. Той направи подобни коментари в изявление и след телефонен разговор с президента на Полша Анджей Дуда.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Одобрявате ли въвеждането на нов стандартизиран скрининг за проследяване на развитието на децата от ранна възраст?

Подкаст