Морската вода край Балчик и Каварна е напълно чиста. Това сочат заключенията на експертите от РИОСВ и Басейнова дирекция. Извънредните проверки бяха проведени след подадения сигнал за мъртва риба в района.
Тази информация потвърди и Юлиян Попов, министърът на околната среда и водите, като отбеляза, че рибата не е безсмъртна. По думите му много често се случват локални стресове, каквито е имало покрай Одеса.
Според разработените модели евентуалните замърсявания няма да достигнат до българското крайбрежие, обяви екоминистърът.
Рибарите в района на Балчик и Каварна също са убедени, че няма замърсяване във водите и тази година явлението е в по-малък мащаб от обикновено. Дори твърдят, че уловът тази година е по-добър.
Виктор Лучиянов, който е хотелиер се занимава с риболов от десетилетия, обяснява интервю за БНТ, че е нормално по това време на годината край брега да се появи мъртва риба. По думите му в този период по северното Черноморие излизат така наречените студени течения, които изнасят част от сероводорода от долните части и дребните дънни риби не умират, а изпадат в зашеметяване. А ако това съвпадне с вълна, която идва от морето към брега, тази риба се изхвърля на брега.
“Това е нещо съвсем обичайно и не е никак опасно за никого. Като риболовец мога да ви кажа, че тази година ще има особено силен урожай през есента. Очакваме да има много лефер, чернокоп, сафридът е вече тук и то в големи количества. Ако водата е замърсена, не може да има толкова много риба в морето“, добавя още Виктор Лучиянов.
Явор Димитров, директор на Басейнова дирекция „Черноморски район“ отчита, че последното пробонабиране е било в понеделник (26 юни), резултатите са излезли още същия петък и по нито един от заявените и изследвани показатели не се е констатирало превишение на изследваните показатели.
„Става въпрос за малки рибки, които са най-чувствителни на промяна в средата на живот и на база анализите може да се предположи, че става въпрос за естествен процес при рязка смяна на условията“ добавя Димитров.
Венемира Мачева