В Букурещ ще спасяват важна за българската история сграда

Северната ни съседка се опитва да спаси сграда, в която са живели важни личности от Българското възраждане.

Въпросното здание е не което и да е, а Солаковият хан (Hanul Solacolu), където през 1868 г. са били приютени немалко именити български революционери и борци за националната ни свобода, като Васил Левски и Христо Ботев.

За съжаление, историческата сграда, намираща се на „Каля Мошилор“ № 134 в румънската столица, е в доста окаяно състояние. Надраскана с графити, обезобразена с плакати и обяви и с полузапазена фасада, постройката най-накрая грабна вниманието на Генералния съвет на Букурещ и кмета Никушор Дан, които взеха решение за реставрацията ѝ.

Близо 1,6 млн. евро ще бъдат отделени за този проект, който трябва да бъде завършен за 16 месеца. Разбира се, зданието е не само тясно свързано с българската история, но е и сред историческите паметници на румънската столица: още една причина за спешната му реставрация. Впрочем, вероятността ханът да бъде превърнат в културен център, и то български, е доста голяма.

Фотография на Солаковия хан от 70-те години на миналия век.
Фотография на Солаковия хан от 70-те години на миналия век.

Нека да припомним историята, че ханът е завършен през 1859 г. от свищовските братя Солакови с типичния за времената богаташки размах. Имотът е разполагал както с множество помещения за фамилията, прислугите и многобройните гости, така и с огромен вътрешен двор и плевня за животните и каруците. Ала най-важното е, че в него са били приютени едни от най-големите имена на Българското възраждане, както вече казахме.  

Именно там се ражда цитатът на Христо Ботев “Студ, дърво и камък се пука, гладни от два или три деня, а той пее и се весели!”, описващ Васил Левски. В зданието са били отпечатани вестниците „Знаме” на Христо Ботев и „Свобода“ и „Независимост“ на Любен Каравелов. В хана даже се е помещавал и Българският революционен централен комитет (БРЦК).

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че "домовата книга" на президента Румен Радев трябва да се допълни?

Подкаст