Правната комисия в парламента одобри проект на декларация срещу процедурата за избор на нов главен прокурор. Документът беше приет с 15 гласа „за“ и 6 гласа „против“.
Миналата седмица депутати от ГЕРБ-СДС, “Продължаваме промяната – Демократична България“ и ДПС внесоха в Народното събрание проект на декларация с призив към Висшия съдебен съвет да спре процедурата по избор на нов главен прокурор до окончателното произнасяне на Конституционния съд, както и до окончателното приемане на конституционните промени.
„Спазвайки конституционния принцип за разделение на властите и недопускане вмешателство в делата и решенията на съдебната власт, ние, народните представители в 49-ото Народно събрание, изразяваме волята си за реформа в съдебната власт чрез законодателна инициатива и решения, като ясно сме заявили, че изготвяме конституционни промени в част „Съдебна власт”. Предвид гореизложеното, отправяме своя призив към ВСС да спре процедурата по избор на нов главен прокурор на Република България до окончателното произнасяне на КС, както и до окончателното приемане на предвижданите промени в конституцията. Заради големия обществен интерес при предстоящия избор на нов главен прокурор, народните представители в 49-тото Народно събрание считат, че провеждането на процедурата по избора му, преди провеждането на законодателните инициативи за конституционна реформа, няма да постигне очакваното общественото доверие за справедлив и прозрачен избор“, посочват вносителите.
В четвъртък Пленумът на ВСС ще заседава и се предвижда да обсъди предложение за спиране на процедурата за избор на главен прокурор, внесена от правосъдния министър Атанас Славов.











