Мета представя „Факти на фокус“ – колекция от произведения на изкуството от местни художници и творци от Литва, Словакия и България, предназначена да помогне на хората да разпознават и да реагират на дезинформацията.
В Мета вярват, че визуалното изкуство може да бъде мощен инструмент за разбиране на сложни обществени предизвикателства, като например дезинформацията. Ето защо помолили илюстратори и графични художници от Централна и Източна Европа да използват своето изкуство, за да дадат възможност на хората сами да решават какво да четат, на какво да се доверяват и какво да споделят – както онлайн, така и офлайн.
В Meta предприемат агресивни стъпки за борба с дезинформацията в платформите си, като обясняват:
Ние премахваме дезинформацията, когато тя нарушава нашите политики. Това включва най-сериозните видове дезинформация, като например съдържание, което може непосредствено да доведе до насилие или до физическа вреда.
За всички останали видове дезинформация се фокусираме върху забавяне на разпространението й, така че по-малко хора да я виждат, както и насочване на хората към информация от авторитетни източници. За тази цел работим с 90 независими организации за проверка на факти по целия свят – най-голямата програма за проверка на фактите от всяка друга платформа. В Централна и Източна Европа работим с повече от 20 партньори за проверка на факти.
Когато нашите партньори за проверка на фактите оценят дадено съдържание като невярно, ние го показваме по-малко в емисиите, така че да го виждат по-малко хора; уведомяваме тези, които споделят съдържанието или които преди това са го споделяли, че информацията е невярна; и поставяме предупредителен етикет, който препраща към статията на проверяващия фактите, която опровергава твърдението.
Ето какви съвети дават художници от три държави.
България

Теодор Христов – 2D аниматор
Понякога новините ви връхлитат с трагична и шокираща информация. Моят анимиран цикъл показва как възклицателните знаци в заглавията могат да бъдат знак за фалшиви новини.
Фиген Демирева – илюстратор и графичен дизайнер
Дезинформацията в нашето общество става все по-трудна за разпознаване. Всеки ден се натъкваме на истории, които звучат невероятно. В моята работа илюстрирам колко е важно да бъдем скептични към заглавията. Ако шокиращите твърдения в заглавието звучат невероятно, те вероятно са фалшиви новини.
Точка Илиева – илюстратор и дизайнер
Ние сме отговорни за това да се научим да решаваме какво да четем и на какво да се доверяваме. Да бъдем информирани за източниците на информация, които консумираме и споделяме, ще ни направи по-здрава общност.

Борислава Караджова – илюстратор
Когато четете новини, мислете за източника на статиите, помислете дали снимките не са манипулирани и проверявайте алтернативни източници на информация. Това може да е предизвикателство, но ни помага да решим на какво да се доверим.
Вяра Бояджиева – илюстратор и създател на книги с картинки
Има един български израз, който гласи: „Съшито е с бели конци“, което означава, че това е лъжа, която се откроява по същия начин, като бял конец върху по-тъмен плат. Използвах тази метафора, за да напомня на хората, че обръщането на голямо внимание на детайлите, когато четат новини, е необходимо и ако нещо изглежда подозрително, би било разумно да се провери. Бих предложила да се вгледате внимателно в линка, да проверите датите и да следите за необичайно форматиране. Мисля, че четенето с внимание ще ви помогне да забележите признаците на фалшивите новини!
Радослав Кузманов (Epic Bath Guy) – създател на съдържание
Снимката ми е хумористично напомняне за хората, които са склонни да вярват на всичко, което четат онлайн и офлайн, като често стават жертва на clickbait (примамка за кликвания) и сензационни новини. Моят съвет към всички е – използвайте критичното си мислене, преди да се доверите на фактите, проверявайте източниците и обмисляйте дали историята не е просто шега.
Литва

Йолита Ваиткуте – художник
Да знаем как да се борим с фалшивите новини е изключително важно умение за всички нас. Това означава да проверяваме източниците на информация, да имаме предвид, че някои части от нея може да са истина, но други да са подвеждащи. Работата ми с художествени произведения в анаморфен стил (стил, при който със специфично изкривяване на формата образът се прави неразпознаваем, като само при определени условия – при разглеждане под определен ъгъл или с помощта на огледало със специална форма може да се превърне в лесно разпознаваем образ) се опитва да улови сложността на фалшивите новини. Понякога е необходимо да погледнете нещата от различна гледна точка, за да разберете реалността.
Робертас Неве – режисьор, аниматор и илюстратор
Това произведение на изкуството отразява част от мен самия. Като компютърен маниак със страст към задълбочаване в информацията, внимателно проучвам несигурни новинарски заглавия. Често се чувствам като „Шерлок на фалшивите новини“, опитвайки се да разгадая истината. Уменията за критично мислене са особено ценни, когато създавам карикатури със социален коментар за събития от реалния живот. Запомнете сигналите, които помагат да се идентифицират истории, които може да са фалшиви, когато сте в постоянен досег с информационния поток!
Алгирдас и Ремигиюс Гатавекай – художници, социални изследователи
Забелязали ли сте, че думите (FLEAS) БЪЛХИ и (FALSE) ЛЪЖЛИВ са анаграми? Както и думите (NEWS) НОВИНИ и (SEWN) СЪШИТИ! Фалшивите новини действат като паразит, който се разпространява бързо, „пропълзява в хората“, влияе на човешкото поведение и водят до нежелани последици. За да помогнете за намаляване на разпространението на фалшиви новини, следете за малките детайли и мислете, преди да ги споделите!

Линас Казиулионис – художник на стенописи и живописец
В работата си често използвам апроприация, при която смесвам класическо изкуство с атрибути от ХХI век. Именно в тази работа виждаме интерпретация на картината на Джеймс Макнийл Уистлър „Майката на Уистлър“ – тя помага да се привлече вниманието на масовата публика – както на млади, така и на стари. Приканвам ви да се замислите за това как консумираме данни и информация и че никога не знаем цялата истина, но винаги можем да сме наясно и да се научим да подбираме и проверяваме посланията в медиите.
Антанас Дубра – илюстратор
Понякога истината е по-скучна от измислицата. Сензационните неща привличат вниманието ни, като често предизвикват силни емоции и реакции, които веднага искаме да споделим по-нататък. Предизвикателството, пред което сме изправени, е да не забравяме да спрем, да си поемем дъх и да разгледаме по-отблизо фактите, преди да ги наречем истина.
Агнье Кишонайте – художник
В сферата на съвременните медии изкривените отражения изобилстват. Пазете се от възможността да се изгубите! В работата си искам да подчертая значението на критичното мислене – пътна карта, която помага да се разграничи истината от илюзията.
Словакия

Мартин Хирнер (Doketv) – художник
Смятам, че е важно да се говори за начините за разпознаване на фалшивите новини. Моите произведения изразяват начина, по който възприемам сложността на информацията в днешния свят и значението на разкриването на фактите и историите, които не са достоверни или са умишлено фалшифицирани.
Барбора Идесова – илюстратор
Всички ние в някакъв момент сме чели статии, публикувани с цел да предизвикат чувство на страх, да шокират или да предизвикат любопитство. Такива истории често са измислени, звучат странно или почти нямат смисъл. Шокиращите заглавия са привлекателни и е изкушаващо да последваме връзки, но помислете два пъти, преди да кликнете!
Давид Шобон – илюстратор на детски книги
Много добре познавам чувството на нарастващо безпокойство от това, че не знам на кои информации да се доверя. Полезно е да си припомням възможните индикатори за подвеждащи истории. Примамливи заглавия, преувеличени твърдения, подозрителни източници и автори, лошата граматика и непотвърдените доказателства – това са някои от ясните признаци, които ще ви помогнат да решите дали да се доверите на дадена информация.

Беса (Барбора Кмецова) – илюстратор и графичен дизайнер
Илюстрациите ми показват ежедневния поток от информация, с който се сблъскваме всеки ден. Тя достига до нас от конспиратори или се натъкваме на дезинформация, която може да изглежда безобидна или да води до опасни последици. За да сте в безопасност, не забравяйте да бъдете скептични, да обръщате внимание на детайлите и да проучвате снимките за признаци за неавтентичност или манипулация.
Матей Илчик – илюстратор на книги
Понякога се натъквате на съдържание, което изглежда шокиращо на пръв поглед. По темата за фалшивите новини нарисувах картина, приличаща на комикс илюстрация, за да изобразя колко абсурдно и подвеждащо може да изглежда едно изображение, когато липсва пълният контекст. За да не се заблуждавате, ето моят съвет – винаги търсете повече контекст и потърсете снимка или изображение, за да проверите откъде е дошло то.
Алиса Кучарович – илюстратор
В Братислава има един мост, който всички познават и наричат НЛО. В моята скица показвам шокиран човек, който гледа репортаж в новините за това, че мостът е нападнат от Годзила, докато гледката от прозореца показва, че нищо подобно не се случва в действителност. Чрез тази илюстрация искам да напомня колко бързо сме склонни да се доверяваме на източника, докато в същото време разкриващите истината доказателства са толкова близо до нас.