Мария Габриел разговаря с украинския посланик за сайта „Миротворец“

Вицепремиерът и министър на външните работи Мария Габриел проведе телефонен разговор с посланика на Украйна в България Олеся Илашчук по повод интернет портала „Миротворец“ и свързаните с него публикации в информационното пространство. 

Габриел изтъкна, че достъпната за обществото информация закономерно поражда както обществен, така и институционален интерес. По думите й сведенията за включването на български граждани в база данни с лица, обозначени като врагове на Украйна, будят недоумение и безпокойство.

Тя бе категорична, че казусът с въпросната категоризация, както и произтичащите от нея съображения и хипотези, стоят на вниманието на Министерството на външните работи в качеството му не само на външнополитическо ведомство, но и като елемент от цялостната система на държавността.

Посланик Олеся Илашчук увери министър Габриел, че осъзнава важността на въпроса и заяви, че дейността на обществената организация „Миротворец“ по никакъв начин не е свързана с работата на държавните институции на Украйна и не отразява официалната политика на украинската държава. 

Тя поясни, че „Миротворец“ е неправителствена организация и уебсайтът й е изцяло информативен. 

По време на разговора бе договорено този казус да бъде разрешен между компетентните органи на двете страни, а министър Габриел и посланик Илашчук се обединиха около необходимостта да поддържат тясна координация.

Министър Габриел отбеляза и че още при първите сигнали по казуса „Миротворец“ по указания на Централното управление на Министерството на външните работи (МВнР) е разпоредено на посолството на Република България в Киев да проучи случая и своевременно да информира по темата.

Габриел уточни, че постъпващата от посолството ни в Киев информация ще бъде предоставяна на съответните национални служби и институции, в чиито правомощия попадат сигурността и безопасността на българските граждани както на територията на Република България, така и извън пределите на страната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Увеличението на цените през последните месеци създава ли финансови затруднения за вас?

Подкаст