Дванадесет министерства в Норвегия са били засегнати от кибератака, съобщи норвежкото правителство, предаде „Ройтерс“.
Агенцията отбеляза, че това е най-новата кибератака, засегнала публичния сектор на основния доставчик на газ в Европа.
„Установихме слабост в платформата на един от нашите доставчици. Тази слабост вече е премахната“, заяви на пресконференция Ерик Хоп, ръководител на правителствената агенция, отговаряща за предоставянето на услуги на министерствата.
Той коментира, че атаката е била засечена поради „необичаен“ трафик в платформата на доставчика, като отказа да разкрие повече подробности.
„Ясно е само, че атаката е била разкрита на 12 юли и в момента се води полицейско разследване“, посочи Хоп. Той добави, че е твърде рано да се каже кой стои зад това и каква е степента на въздействие.
Норвегия е най-големият доставчик на газ в Европа след намаляването на руските газови потоци, както и най-големият износител на петрол в Западна Европа.
Кабинетът на министър-председателя, както и министерствата на външните работи, отбраната и правосъдието не са засегнати, тъй като използват друга платформа, допълни Хоп.
Той припомни, че държавният сектор на Норвегия и преди е бил обект на кибератаки, в това число и през 2022 г., когато бе извършена т. нар. атака за отказ на услуга (DDoS – Denial-of-service attack), за която бе обвинена „престъпна проруска група“.
Норвегия, която е член на НАТО, има обща граница с Русия в района на Арктика и подкрепя Киев с оръжия, хуманитарна помощ и финансови средства.
През февруари 2023 г. норвежката служба за киберсигурност в доклад съобщи, че броят на кибератаките срещу Норвегия се е утроил за периода 2019-2021 година. А броят на сериозните инциденти през изминалата година е на същото ниво като през 2021 година.














