Жизненоважна система от океански течения може да се срине в рамките на няколко десетилетия, ако светът продължи да изпомпва парникови газове с днешните темпове, предупреждават учени. Това ще е събитие, което би било катастрофално за глобалния климат и ще „засегне всеки човек на планетата“.
Ново проучване, публикувано във вторник в списание Nature, установи, че Атлантическото меридионално океанско течение (AMOC), част от което е Гълфстрийм, може да се разпадне около средата на века или дори още през 2025 г.
AMOC е сложна плетеница от течения, която работи като гигантска световна конвейерна лента. То транспортира топла вода от тропиците към Северния Атлантик, където водата се охлажда, става по-солена и потъва дълбоко в океана, преди да се разпространи на юг.
Течението играе решаваща роля в климатичната система, като помага за регулирането на глобалните климатични модели. Колапсът му би имал огромни последици, включително много по-екстремни зими и покачвания на морското равнище, засягащи части от Европа и САЩ, и изместване на мусоните в тропиците.
От години учените предупреждават за неговата нестабилност, тъй като климатичната криза се ускорява, заплашвайки да наруши баланса на температурата и солеността, от които зависи силата на тези течения.
Тъй като океаните се нагряват и ледът се топи, все повече прясна вода се влива в океана и намалява плътността на водата, което я прави по-малко способна да потъне. Когато водата стане прекалено прясна, прекалено топла или и двете, транспортната лента спира.
Случвало се е и преди. Преди повече от 12 000 години бързото топене на ледниците кара AMOC да спре, което води до огромни температурни колебания в Северното полукълбо от 10 до 15 градуса по Целзий в рамките на едно десетилетие.
Спирането „би засегнало всеки човек на планетата“, каза Питър де Менокал, президент на Океанографския институт Woods Hole, който не участва в проучването.
Доклад от 2019 г. на Междуправителствения панел на ООН по изменение на климата прогнозира, че AMOC ще отслабне през този век, но че пълното му сриване преди 2100 г. е малко вероятно.
Това ново проучване стига до много по-тревожно заключение.
„Трябваше да се върнем назад във времето“, каза Питър Дитлевсен, професор по физика на климата в университета в Копенхаген и един от авторите на доклада. Учените са анализирали температурите на морската повърхност в Северния Атлантик в район на юг от Гренландия за период от 150 години между 1870 и 2020 г.
Тази част от океана се затопля от водата, транспортирана на север от тропиците от AMOC, каза Дитлевсен, „така че ако се охлади, това е защото AMOC отслабва.“
Вероятно ледът напълно ще изчезва през летата в Арктика още през 2030 г.
Проучването открива „сигнали за ранно предупреждение“ за критични промени в AMOC. „С висока степен на сигурност“, може да се предскаже че течението може да спре още през 2025 г. и не по-късно от 2095 г. Най-вероятната точка на срив е някъде между 2039 г. и 2070 г., каза Дитлевсен.
„Наистина е страшно“, каза той. „Това не е нещо, което лесно бихте заявили в научна публикация“, каза той, добавяйки, „но ние сме изключително уверени, че това са верни заключения.“
Де Менокал каза, че резултатите от проучването са „едновременно изненадващи и тревожни“.
От известно време бе ясно, че AMOC ще отслабне през следващите десетилетия. През 2021 г. проучване установи, че AMOC показва признаци на нестабилност поради изменението на климата.
Но досега нямахме времева рамка.
Скорошното роучване „предоставя нов анализ, който се фокусира върху това кога ще настъпи повратната точка на AMOC“, каза де Менокал, а прогнозата на проучването, че колапсът ще настъпи около 2050 г., „е тревожно скоро предвид глобалното разрушително въздействие на такова събитие“.
Щефан Рамсторф, професор по физика на океаните в университета в Потсдам в Германия, който също не е участвал в проучването, каза, че изследването потвърждава данните от предишни изследвания.
„Все още има голяма доза несигурност къде е повратната точка на AMOC, но новото проучване добавя към доказателствата, че сме много по-близо, отколкото си мислехме само до преди няколко години“, каза той.
Докладът призовава за бързи и ефективни мерки водещи до намаляване на затоплянето на планетата, за сваляне на глобалните температури и забавяне на топенето на ледовете в Арктика.
„Ключовият момент на това проучване е, че нямаме изобщо никакво време, за да направим това“, каза де Менокал. „Залозите нараснаха неимоверно много.“