Европейската комисия набира предложения за проекти, разнищващи дезинформацията

Европейският съюз ще инвестира близо 1.2 милиона евро в нов програма за по-добро разбиране на дезинформацията. По-конкретно Европейската комисия отправя покана за представяне на предложения за проекти, които имат за цел да разкрият как се появяват и разпространяват посланията, свързани с дезинформация онлайн и офлайн.

Тези проектите трябва да са насочени към анализ на дезинформацията по теми като войната на Русия срещу Украйна, изборите за Европейски парламент през 2024 г. и ЛГБТК+ общността. Те трябва да помогнат на обществото да се справи с ефекта от фалшивите послания.

Поканата се основава на подобен пилотен проект, който вече се изпълнява след покана за представяне на предложения, публикувана през юли 2022 година.

Крайният срок за кандидатстване е 22 септември 2023 г., а избраният проект се очаква да започне през септември 2024 година. Право да кандидатстват имат университети, научноизследователски центрове, НПО, публични органи и други.

Тези проекти са част от по-широките усилия за борба с дезинформацията, включително Кодекса за поведение във връзка с дезинформацията и инициативата „EU vs Disinfo“. До края на август много големите онлайн платформи, определени съгласно Регламента за цифровите услуги, също ще трябва да извършват първата си редовна оценка на риска, включително по отношение на разпространението на дезинформация и нереалното използване на техните услуги.

Повече информация за поканата за представяне на предложения можете да намерите тук.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще гласувате ли, ако бъде свикан референдум за еврото?

Подкаст