“Маришкият комплекс “Марица-изток” е сложен, именно защото е комплекс, а не само въгледобив, не е само производство на електроенергия от въглища. Не е само енергетика, но и дейности, свързани с обслужване на сектора, което формира огромната заетост тук.”
Това заяви днес (31 юли) енергийният министър Румен Радев по време на втората дискусия на тема “Бъдеще за енергийния комплекс “Марица-изток” – перспективи и предизвикателства”.
Той изрази надежда, че националните планове за всички държави членки ще бъдат продължени, може би с година-две в рамките на следващия програмен период. Но към момента сегашните срокове си остават.
По думите му в средата на 2023 година управляващите все още се лутат по всички възможни проблеми, не само по формалните рамки на финансовите инструменти, най-краткосрочният, от които е Планът за възстановяване и устойчивост.
Той посочи и интегрирания план за климат и енергетика, който трябва да даде голямата и дългосрочна цел къде и какво ще се направи, за да се движим от сегашното състояние до това, до което искаме България да стигне през 2050-2060 година.
“В хода на тези сценарии и мерки са по-средносрочните мерки, които обхващат идеята за териториалните планове. В тях основната философия е концепцията за справедлив преход. Тя се отнася най-вече до заетите в сектора, а не за обслужващите го”, допълни той.
Преди срещата сдружение “За Марица Изток” организира протест пред сградата на Община Стара Загора с искане за запазване на минно-енергийния комплекс (повече по темата ТУК).