Оценката на анализаторите за орязването на кредитния рейтинг на САЩ

валути

Неочакваното понижение на рейтинга на дълга на Белия дом от “Фич рейтингс” предизвика сериозно вълнение сред икономическата и политическа фауна. Докато финансовите пазари приеха решението с вдигане на рамене. Американските борсови фючърси загубиха първоначално 1% от пазарната си оценка след което редуцираха спада наполовина в 14.30 ч. българско време в Ню Йорк – миниатюрна промяна за контракти на индекса S&P 500, който върви нагоре пет поредни месеци. Реакциите бяха доста размити и при щатските държавни ценни книжа и на валутните пазари, на които зелените пари продължиха да поскъпват.

Генералният консенсус сред стратезите и мениджърите на фондове е, че понижаването на рейтинга ще има ограничено влияние върху акциите, като “Уелс Фарго” коментира, че евентуално отстъпление ще е “краткотрайно и плитко”, а други експерти го определят като “буря в чаша вода”. Те обръщат внимание, че актът на кредитната агенция няма да има същия ефект както сходното действие на “Стандард енд Пуърс” през август 2011-а заради коренно различната макроикономическа обстановка, както и по други причини.

За някои играчи този акт е добро извинение да осчетоводят известни печалби след 19-процентния скок на S&P 500 през тази година. Индексът не е имал спад с повече от 1% през 47 поредни борсови сесии – най-дългият период от безоблачни дни от януари 2020-а.

Усещането на някои икономисти е, че агенция “Фич рейтингс” е намалила кредитната оценка на Съединените щати от “ААА” на “АА+” заради растящия риск от забавяне на икономиката. Те посочват, че този низходящ тренд е започнал да се оформя на 1 август заради огласените разочароващи фундаментални данни за китайското и американското стопанства.

Икономисти на “Голдмън Сакс” подчертават, че понижението на щатската кредитна оценка е в резултат на управлението и на средносрочните фискални предизвикателства и не отразява нова финансова информация. То ще има дребно директно отражение върху финансовите пазари и едва ли ще накара едри собственици на американски държавен дълг да продават. Подобно е мнението и на техни колеги от други финансови институции, които смятат, че “Фич” по-скоро визира проблема със свръхзадлъжнялостта в свят с по-нисък икономически растеж и растящи лихви. Те очакват в средносрочен аспект цикъл на намаляване на дълговете, което ще внесе известен риск на пазара.

Експертите не смятат също, че ще има промяна и в инвестиционната среда, защото не виждат надеждна алтернатива от гледна точка на сигурност и на дълбочина и големина на пазарите за продажба на щатски държавни облигации. Просто защото нито еврото, нито Китай с големия му държавен риск, нито Япония, чиято централна банка притежава половината пазар, са добри възможности. А в по-широк план ред процеси като санкциите срещу Русия заради войната в Украйна и темата за дедоларизацията ще повдигат много повече въпроси за ролята на американските активи във финансовите пазари отколкото рейтинга.

Дейвид Крой – лихвен стратег в банковата група Australia & New Zealand Banking Group – подозира, че “пазарът ще е на две мнения по въпроса за намаления кредитен рейтинг”. И “номинално, това е черна точка за репутацията и статуса на Съединените щати, но същевременно в равна степен нагнетява неспокойствие на пазари и отказ от риска, което ясно проличава от покупките на щатски държавни облигации и долари”. Което води Крой до заключението, че “най-накрая е постигнат баланс”.

По отношение на зелените пари анализаторите не изключват известно поевтиняване, ако пазарните играчи преценят, че орязването на рейтинга може да подкопае статуса на долара на световна резерва валута и започнат продажби на американски ДЦК. Но това едва ли ще има дълготраен ефект, защото кредитните оценки по правило не са средносрочен двигател на валутите.

В 16.24 ч. българско време на 2 август щатската валута се раозменяше срещу 1.0966 долара за едно евро на международния междубанков валутен пазар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст