Черно море става все по-гореща в точка във войната на Русия в Украйна. Миналата седмица Киев обяви „хуманитарен коридор“ в Черно море, за да бъдат освободени товарни кораби със зърно, които останаха блокирани на нейните пристанища, след като Москва се отказа от сделката за безопасен износ с посредничеството на Турция и ООН. Този коридор е повод за нов конфликт, който вече назрява.
Руски военен кораб откри в неделя (13 август) предупредителен огън по турския товарен кораб „Сукра Окан“, плаващ под флага на Палау. Инцидентът се случи насред Черно море, при това – в непосредствена близост до българските териториални води. Плавателният съд е продължил към пристанище в Украйна, след като Русия извършила инспекция. Москва твърди, че огънят е открит, защото капитанът на кораба не е отговорил на искането за спиране и проверка за превоз на забранени стоки, т.е. на оръжие и боеприпаси.
След благополучно приключилия инцидент, на място е изпратен хеликоптер с група руски военнослужещи, които са инспектирали кораба и са разрешили на капитана да продължи до пристанище Измаил. В неделя вечерта обаче данните за корабоплаването на Refinitiv показаха, че
„Сукра Окан“ е… близо до бреговете на България
и се е насочил към румънското пристанище Сулина.
От кабинета на Володимир Зеленски посочиха, че инцидентът е „явно нарушение на международното морско право, акт на пиратство и престъпление срещу цивилни кораби на трета страна във водите на други държави“. А съветникът на украинския президент – Михайло Подоляк, обеща, че Киев ще отговори на руската атака по възможно най-добрия начин.
През юли руските власти обявиха, че се оттеглят от зърнената сделка, която осигуряваше безопасни черноморски маршрути за износ на зърно от Украйна. Причината е… до болка банална: в хода на сделката не се спазвали руските искания, а се следвали само украинските интереси.
Според Кремъл, от 20 юли всички кораби, които плават през Черно море с цел влизане в пристанищата на Украйна, ще се считат за
потенциални превозвачи на военни товари, т.е. за законни цели.
Редица райони в северозападната и югоизточната част на международните води на Черно море бяха обявени за временно опасни за корабоплаване. Държавите, под чиито флагове плават корабите до украинските пристанища, също ще се считат за замесени в украинския конфликт като съучастници на режима в Киев.
Украйна отправи подобна заплаха към руските кораби, приближаващи украински пристанища. За да докаже, че не се шегува, наскоро украинските сили атакуваха руски петролен танкер и военен кораб във военноморска база Новоросийск, намираща се в съседство с голямо пристанище за зърно и петрол.
Заради всичко това, в неделя привечер
логистичните и застрахователните компании
огласиха опасенията си, че сигурността в Черно море вече е под въпрос.
Междувременно началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов заяви пред журналисти във Варна, че армията разполага с информация за всичко случващо се в региона – и по въздух, и по вода. Той призова българите да са спокойни, защото всичко е под контрол и няма вероятност някой да заподозре България в антируски провокации.
Ефтимов припомни още, че първият от новите модулни кораби на Военноморските сили вече е пуснат на вода, но предстои оборудването му и обучението на екипажа.
„Ние развиваме планомерно ВМС, но обстановката се променя и трябва да се вземе решение на държавно ниво някои неща да се приоритизират“, посочи адмиралът.
Бившият военен министър и експерт по темите на сигурността Велизар Шаламанов пък коментира в понеделник, че
не изключва стрелба и срещу български кораби в Черно море.
Според него обаче много по-важно е да бъдат взети необходимите мерки това да не бъде допускано чрез инструментите на въздържане. И най-вече – чрез използване на инструментите на НАТО и ЕС в пълния им обем.
Едно е сигурно – налице е ескалация на напрежението в Черно море. Това означава, че българските власти трябва да бъдат особено бдителни и гъвкави и да се възползват от предимството от членството в НАТО.
Очевидно е, че руската агресия в Украйна минава в нова фаза, която надхвърля регионалния конфликт и поставя под заплаха сигурността на държавите в региона, каквато е България.