Наводненията в Китай могат да доведат до вреди по посевите

Китай призова за повече мерки за защита на посевите, съобщава „Ройтерс“.

Това се налага, след като стана ясно, че последните наводнения в североизточния регион на страна, известен като „голямата северна житница“, могат да увеличат нашествията от вредители и болестите по посевите.
Досега пораженията са били сравнително леки и без значително въздействие върху есенното производство на зърно, споделят от земеделското министерство.

Оттам добавят, че наводненията може да влошат разпространението на болести и вредители, които засягат памука, царевицата, ориза и соята.
Китай беше наводнен от проливните дъждове, които се изсипаха в северните и североизточните райони през последните седмици, причинени от тайфуните Доксури и Ханун.

Вчера, 15 август, представители на министерството на земеделието се срещнаха с производители от засегнатата североизточна провинция Хейлундзян, за да обсъдят превенцията и контрола върху основните есенни болести и вредители по зърното в региона.
Дъждовете са засегнали 258 000 хектара, почти 2% от засетите площи в Хейлундзян.
Но независимо от щетите, нанесени от наводненията, министерството запазва прогнозите си за производство на царевица за 2023/24 г. в обем от 282.34 милиона метрични тона.

Венемира Мачева

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Наложи ли ви се да промените навиците си за пазаруване заради високите цени?

Подкаст