Софийският апелативен съд пуска предсрочно осъден за атентат срещу Алексей Петров

Снимка: „Сега“

Роман Логвиненко, осъден за опита за атентат срещу Алексей Петров през 2015 г., е предсрочно освободен от затвора май месец от състав на Апелативен съд – София, показва съдебна справка.

По информация на БТА, Апелативният съд постановява условно предсрочно освобождаване на Логвиненко на 29 май, като му налага изпитателен срок в размера на наказанието, което му остава да изтърпи. Към 12 април то е две години, шест месеца и 11 дни.

„Към настоящия момент осъденото лице е дало достатъчно доказателства за своето поправяне“, се посочва в мотивите на съда.

С определението си апелативните съдии отменят решението на СГС, с което искането на Логвиненко за освобождаване е отхвърлено. Според съдията молбата на осъдения е неоснователна, защото макар да е преполовен срокът на изтърпяване на присъдата, по смисъла на закона, не са налице останалите предпоставки за предсрочно освобождаване, най-важната от които е представянето на убедителни доказателства за поправяне на лишения от свобода.

Шефът на затвора е дал становище, че са необходими поне още шест месеца, през които поведението на осъдения да бъде стриктно наблюдавано. И отбелязва, че въпреки няколкото поощрения и награди, поведението на Логвиненко в затвора не е било изцяло безкритично.

Прокурорът също е поискал молбата на осъдения да не бъде уважена, но с решението си второинстанционния съд пуска украинеца на свобода.

На 6 юли 2021 г. Логвиненко е признат за виновен от Върховния касационен съд за това, че от началото на пролетта на 2014 г. до 29 октомври 2015 г., в съучастие с Артьом Темпински – извършител, Максим Чорний – извършител, и Йевен Балков – помагач, умишлено улеснил извършването на опит за убийство на Алексей Петров.

Той е набавил пари, организирал следенето и дал съвети, като на 29 октомври 2015 г. в гр. София извършителите произвели изстрели с два броя гранатомети към лек автомобил, в който пътували Алексей Петров и негов спътник. Автомобилът бил брониран и снарядите не проникнали в него.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Смятате ли, че първата задача на новото Народно събрание трябва да е изборът на нов ВСС, който да излъчи нов главен прокурор?

Подкаст