Първата лунна мисия на Русия от 47 години насам претърпя провал. Автоматичната станция „Луна-25“ излезе от контрол и се разби в Луната. Руската държавна агенция „Роскосмос“ информира, че усилията за възстановяване на връзка с апарата на 19 и 20 август са се провалили. Причините за инцидента ще се установяват от междуведомствена комисия.
„Апаратът тръгна в непредсказуема орбита и престана да съществува в резултат на сблъсък с повърхността на Луната“, се казва в изявление на „Роскосмос“, предаде Ройтерс.
Този провал подчертава упадъка на космическата сила на Русия след времето на Студената война, когато страната постигна значителен напредък. Русия беше първата държава, която изстреля спътник в орбита около Земята – „Спутник-1“ през 1957 година, и изпрати първия човек в космоса – Юрий Гагарин през 1961 година.
След 1976 г. Русия не е провеждала мисии към Луната, когато беше изстрелян последният апарат „Луна-24“. През този период ръководството на СССР беше в ръцете на Леонид Брежнев.
„Луна-25“ трябваше да извърши меко кацане на Южния полюс на естествения спътник на Земята на 21 август. Тази неуспешна мисия следва надпреварата между Русия и Индия за Южния полюс на Луната. Индийският апарат „Чандраян-3“ също има планове за кацане в този част на Луната през следващите дни. Конкуренцията се разширява и на международно ниво, включвайки Китай и САЩ, които имат значително напреднали лунни амбиции.














