Нургюл Салимова отстъпи на рускинята Александра Горячкина във втората партия по ускорен шах от тайбрека на финала на Световната купа по шахмат в Баку. Така 20-годишната българка, която игра с черните фигури, зае второто място в турнира с 1.5:2.5 точки.
Вторият тайбрек започна с отказан дамски гамбит преминал в каталунско начало. Още в началните ходове Горячкина успя да спечели пешка предимство, което се оказа решаващо в ендшпила. В него рускинята успя да направи две проходни пешки и така на 105-ия ход Нургюл беше принудена да се предаде.
В първата партия, играна също днес (21 август), двете девойки завършиха реми на 42-ия ход.
За успеха си Салимова получава 35 000 долара от наградния фонд.
Тя достигна до финала след три изтощителни седмици в Баку, в които постигна шест победи. По пътя си към успеха Салимова преодоля Чарлийз ван Зил от Република Южна Африка с 2:0 точки, Оливия Киолбаса от Полша с 1.5:0,5 точки, Мери Ан Гомес от Индия с 2:0 точки, Медина Аулия от Индонезия с 2.5:1.5 точки, Полина Шувалова от Русия с 3:1 точки и Анна Музичук от Украйна с 3.5:2.5 точки.
Класирането за финала на второто издание на Световната купа по шахмат е най-значимото постижение в кариерата на 20-годишната възпитаничка на Живко Желев при жените. То ѝ осигурява участие в Турнира за кандидатките за световната титла в Торонто през 2024 година.
По-рано днес гросмайсторът Маргарита Войска прогнозира пред БНР, че Нургюл Салимова стремително се движи към световния женски връх.
Откъде тръгва всичко?
Всичко започва от село Крепча, край Търговище. Там „сияйната роза“, каквото е значението на името – Нургюл, започва да играе шах още на 3 години, като първите уроци получава от баща си и дядо си – Салим Салимов, който е майстор на спорта и е един от най-изявените български играчи в кореспондентския шах.
За хората, близки до шаха, успехът на Нургюл не е голяма изненада, а закономерност. През 2017 г., когато е едва на 13 години и 9 месеца, тя става най-младата шампионка за жени в българския шахмат. По-този начин подобрява рекорда на световната ни шампионка Антоанета Стефанова.
Според Войска обаче Нургюл се движи малко стремително към световния женски връх, имайки предвид, че е 47-ма в световната ранглиста, а съперничката й – Александра Горячкина е под номер 3 в същата класация. Позицията на Нургюл бе използвана като аргумент защо от Българската шахматна федерация са я изпратили в Баку съвсем сама. Оправданието им е, че никой не е очаквал от девойката толкова шеметен успех.
Очаква се, че с постигнатия до момента успех Нургюл ще се придвижи много напред в световната ранглиста и ще бъде в първите тридесет.
Покрай обстоятелство, че Нургюл е била без придружаваща я делагация в Баку, стана известно, че в момента Българската шахматна федерация не е призната нито от Международната федерация, нито от Европейския шахматен съюз.
В същото време Маргарита Войска коментира преди днешната партия, че ако Нургюл е по-изолирана и не знае колко голям е интересът в България към нея и съответно колко са завишени очакванията за победа, това за нея би било много по-добре. Войска обърна внимание, че при шаха едно от най-важните качества е умението да контролираш емоциите си.
„Здравите нерви на Нургюл много помагат, а обратното – пречи“, категорична бе Войска и подчерта, че късметът е винаги с тези, които най-много натискат – най-много желаят да успеят.