Застрахователните загуби от природни бедствия отново надхвърлят 100 млрд. долара

Исковете към застрахователи, свързани с щети от природни бедствия, ще надхвърлят 100 млрд. щ. долара за трета поредна година, по оценка на „Мюних ре“. Причина са ставащите все по-чести наводнения, градушки и горски пожари, предизвикани от промяната на климата. „Мюних ре“ оценява на 43 млрд. долара общия размер на глобалните застрахователни разходи, произтичащи от природни катаклизми, за първото полугодия на 2023-а, докато „Суис ре“ ги изчислява на 50 млрд. долара.

Над две трети от тези загуби са резултат от мощните гръмотевични бури в Съединените щати. Този 12-цифров праг може да бъде надхвърлен, въпреки че само 5 млрд. щ. долара от причинените от най-разрушителното събитие през тази година щети за 40 млрд. долара (земетресението в Турция и Сирия, отнело над 58 хил. човешки живота) са били застраховани.

Тепърва се очаква поредицата мощни бури от сезона на ураганите в САЩ, който продължава до края на ноември. По сметки на „Суис ре“, застрахованите загуби от летните горещи вълни в Европа и Съединените щати през тази година ще бъдат ограничени. Те ще бъдат отчетени в резултатите за второто полугодие.

Покритите от застраховки загуби от природни бедствия през 2022-а са били в размер на 125 млрд. щ. долара. За сравнение, средната им стойност за последните 10 години е била 81 млрд. долара, а за последните пет – 110 млрд. долара.

Все пак, ръстът на исковете не е чак толкова лоша новина за застрахователите. Чистата печалба на „Суис ре“ за първото полугодие се е увеличила, защото компанията е успяла да ограничи загубите от природни катастрофи, а вече отминалите бедствия са повишили търсенето на застрахователни покрития въпреки по-виоските цени на полиците. Двигател на дългосрочната тенденция е комбинацията от по-големите загуби, причинени от растящите цени на имотите, продължаващият ръст на урбанизацията и на икономическия растеж и все по-честите природни явления, свързани с промяната на климата.

Застрахователните загуби от природни катастрофи от 125 млрд. щ. долара спрямо средните 81 млрд. долара за последните десет години и 110 млрд. долара за последните пет са по цени от 2022-а. Пиковите години за исковете са 2017-а – 173 млрд. долара, 2011-а – 158 млрд. долара, и 2005-а – 155 млрд. долара.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След "пренареждането" на мандатите и влизането на "Величие" в 51-ото Народно събрание, смятате ли, че има риск за кабинета?

Подкаст