Не отпада отнемането на автомобили, ще се прецизират текстовете за наркотици

настимир ананиев

Обсъжданите промени за санкциите на шофьорите в Наказателния кодекс не са в посока да отпадне конфискацията на автомобили, а касаят наркотиците и взимането на кръвни проби. Това заяви пред БНТ депутатът от “Продължаваме промяната – Демократична България” Настимир Ананиев. Той обясни, че законът е ясен за употребата на алкохол, но трябва да се прецизират текстовете за наркотиците и техните аналози. “Защото може да се окаже, че сте взели две хапчета за глава и са ви свалили табелите на колата. Проблемът е, че в момента има само четири лаборатории и огромен обем от тестове, които трябва да се извършат”, добави депутатът.

Заявката на премиера от миналата седмица е скоро кръвните проби да излизат до седмица, за същото е уверил и вътрешният министър Калин Стоянов на вчерашната си среща с депутати от ПП. По думите на Ананиев приетите промени са ясни, но много малко хора четат конкретиката. Посланието е законът да има възпираща цел.

“Резултатите са видими – в седмицата преди влизане на закона са заловени 130 човека с алкохол и наркотици, в седмицата, в която влиза законът, са 122, следващата – 58. Хората не си позволяват да пият, да използват субстанции и после да шофират”, каза Ананиев. Точката за конфискация също е ясна, тя започва със “Съдът отнема”, не МВР, подчерта той. Конфискацията на автомобил може да стане само след като се стигне до съд и има решение.

“От 6 години действа закон, според който ако шофьор бъде заловен с алкохол над 0,5 промила или под влиянието на наркотици, полицаите могат да свалят табелите на автомобила от 6 до 12 месеца. Идеята е, че когато това нещо се случи и се стигне до дело, съдът може и да отнеме автомобила, а ако шофьорът не е собственик, да му наложи глоба, равностойна на цената на автомобила”, подчерта депутатът.

При срещата с вътрешния министър от ПП са получили уверение, че до петък областните дирекции на МВР и апелативните и окръжните прокуратури ще започнат да прилагат договорените методически указания и да действат по един и същ начин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

След като Конституционният съд се произнесе по казуса с "Величие", ще се увеличи ли доверието в изборния процес?

Подкаст