След цяла година на устойчив растеж, норвежкото стопанство изпадна в стагнация заради по-слабото потребление. Което показва, че богата на изкопаеми горива държава най-накрая усеща натиска на по-високата инфлация и растящите кредитни разходи. БВП на континенталната част на Норвегия, от който е изключен офшорния сектор, се е задържал без промяна през второто тримесечие спрямо първото когато отчете 0.2% ръст, съобщи статистическата служба на страната на 22 август. Анализатори, анкетирани от агенция “Блумбърг”, прогнозираха 0.1% увеличение на показателя, точно колкото предвиди през юни и “Норгес банк”.
Досега скандинавската държава стоеше доста по-стабилно от регионалните си партньори въпреки по-ниската покупателна способност на населението и растящите цени за обслужване на кредитите. Все пак, стагнацията до голяма степен отговаря на предвижданията на Норвежката централна банка и няма да попречи на очакваното увеличение на основната й лихва до 4.25% през септември, споделят експерти. По оценка на икономисти, основната причина за забавянето на растежа е охлаждането на индивидуалното потребление и на инвестициите за жилища заради коктейла от по-високи лихвени проценти и отрицателен реален ръст на заплатите.
Норвежката парична единица е вторият най-слабо представящ се член на паричните единици на Г-10 през тази година. В 12.04 ч. българско време тя се търгуваше за 10.5955 норв. крони за един щ. долар.
През второто тримесечие строителният сектор е имал най-голям отрицателен ефект за БВП в удловията на спад на жилищните инвестиции, съобщават статистиците. Освен покупките на коли, които са били изключително слаби в периода януари-март, през следващите три месеца е паднало и общото потребление на домакинствата.
БВП на континентална Норвегия ще нарасне с 1.2% през тази година и с 0.2% през идната, прогнозира през юни “Норгес банк”. Централните банкери са ревизирали определено нагоре очакванията си за увеличение на заплатите през 2024-а. И предвид по-високите трудови възнаграждения и ценова перспектива, още едно повишение на лихвените проценти през септември остава на масата, посочва в анализ за клиентите си главният икономист за Норвегия на “Свенска ханделсбанкен”.