Общо 23 британски училища премахнаха класически произведения от програмата заради липса на толерантност, съобщава The Times.
Към „деколонизация и диверсификация“ на учебните програми се пристъпи след инцидента с афроамериканеца Джордж Флойд в Съединените щати през 2020 година.
В едно от училищата повестта на носителя на Нобелова награда Джон Стайнбек “За мишките и хората” беше премахнат от програмата. Според представители на училището произведението “подсилва негативните стереотипи” и съдържа “расистки твърдения”.
Повестта „За мишките и хората“ (оригинално заглавие: Of Mice and Men) е публикувана за пръв път през 1937 година. Тя се радва на голям успех още с появата си.
През 1962 г. Стайнбек печели Нобелова награда за литература за „реалистичното си и творческо писане, комбинирано с добронамерено чувство за хумор и остра обществена чувствителност“.
В деня на съобщаването на победителя (25 октомври), когато преди церемонията е попитан от репортер дали заслужава наградата, Стайнбек отвръща „Честно, не.“
В речта си при награждаването Стайнбек говори за своето възхищение към някои автори. През 1953 г. пише, че счита Ал Кап за „вероятно най-добрия писател в света днес“. На първата пресконференция след награждаването е попитан за любимите си автори и техните творби и той отвръща: „Разказите на Хемингуей и почти всичко на Фокнър“.
В деня след смъртта на Стайнбек – 20 декември 1968 г., критикът Чарлс Пур пише в “Ню Йорк Таимс”: “Първата най-добра книга на Джон Стайнбек беше неговата последна най-добра книга. Но Господи, каква книга беше и е „Гроздовете на гнева“. Пур отбелязва и „проповедността“ в творбите на Стайнбек „сякаш едната половина от литературното му наследство идва от най-доброто от Марк Твен, а другата половина от най-лошото от Котън Меър“. Но се съгласява, че „Стайнбек нямал нужда от Нобеловата награда, а комисията имала нужда от него“.
Много от произведенията на Стайнбек се изучават и са сред най-търсените в училищата във Великобритания. В същото време според Асоциацията на американските библиотекари Стайнбек е един от десетте автори, чиито произведения са забранявани най-често в периода 1991-2004, като „За мишките и хората“ е на шесто място в тази класация в САЩ.
Книгата на детската писателка Анабел Питчър „Сестра ми живее на камината“ също беше изтеглена от учебната програма на друго училище заради стереотипното изобразяване на мюсюлмански характер.