Кабинетът чака и от синдикатите сценарии за енергиен преход

Комисията за енергиен преход към Консултативния съвет за Европейската зелена сделка разработва сценарии за енергийния преход. Те се базират на различни варианти какво ще бъде потреблението на електрическа енергия и как ще се развива електроенергийният сектор.

Фокусът е върху развитието на нови нискоемисионни мощности и плавен и структуриран преход към декарбонизация, който от Комисията за енергиен преход очакват да приключи до 2050 година.
Това става ясно след тричасова среща на премиера акад. Николай Денков и министри от кабинета с ръководствата на КНСБ и КТ „Подкрепа“.
Тема на разговора са били Териториалните планове за справедлив преход на въглищните региони, които са в процес на обществено обсъждане до края на септември 2023 г. на портала за обществени консултации. Става дума за териториалните планове за справедлив преход на област Кюстендил, на област Стара Загора и на област Перник. Посочено е, че могат да бъдат обсъждани не до края на септември, а до 13-и септември.

Освен това, като говорим за неточности, прави впечатление годината 2050 г., която министрите на Денков са си поставили като крайна цел за постигането на прехода към декарбонизацията. В действителност в последния вариант на Националния план за възстановяване и устойчивостта заложената година е 2038 година.

На с. 113 от ПВУ четем: “Декарбонизацията на енергийния сектор ще е с акцент върху намаляването на въглеродните емисии от производството на електроенергия с 40% вземайки изходните нива от 2019 година. Целта за намаляване на емисиите трябва да бъде постигната през 2025 г. (измерено и потвърдено с данните за 2026 г.) и ще се затвърди с актуализиране на националното законодателството в Закона за ограничаване изменение на климата, с който ще се създаде и ясен план за постепенно премахване на централите на въглища до 2038 г. и ще има регулаторен таван за техните емисии на въглероден диоксид, приложим от 1 януари 2026 година. Законът също ще предвиди мерки във връзка със социално-икономическите последствия, което ще се финансират и ще са в съответствие с мерките предвидени под Фонда за справедлив преход.
Намаляването на емисиите на въглероден диоксид ще обхваща централите работещи на въглища, а именно ТЕЦ Марица 3 ЕАД, ТЕЦ Марица Изток 2 ЕАД, ТЕЦ Бобов дол ЕАД, AES-3C Марица Изток 1, ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3, ТЕЦ БРИКЕЛ ЕАД, ТЕЦ Република, ТЕЦ Русе Изток и Топлофикация Сливен.”

Цитираме този абзац, защото буди недоумение защо сценариите ще се пишат със срок до 2050 г., предвид факта, че министърът на енергетиката Румен Радев не е предоговорил нови условия по Плана. Нещо повече – парламентът още през януари т.г. при решение, с гласовете на депутатите от всички парламентарни групи, с което задължи кабинета да промени частта за енергетиката от Плана за възстановяване и устойчивост.

Последното, което стана известно по темата, бе, че кабинетът “Денков”, ще търси компромисен вариант между правилата на Европейската комисия и исканията на Народното събрание за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост в частта енергетика. А това “търсене на компромис” далеч не предполага да се развиват сценарии с крайна дата – 2050-а.

В същото време след днешната среща със синдикатите от пресцентъра на Министерския съвет обясняват, че разработването на различните опции или по-точно казано “моделирането” ще представя възможните варианти за развитие на съществуващите електроенергийни мощности и въвеждането на нови, ще посочва необходимите за целта инвестиции, както и ефектите от тях върху въглеродните емисии. Сценариите ще послужат за изготвяне на пътна карта за климатична неутралност, уточняват още от пресслужбата на кабинета.
Оттам добавят и че синдикатите ще участват активно във всички етапи на процеса, както и че се предвиждат и други срещи в Министерския съвет в днешния формат – министри и синдикални лидери, както и на експертно равнище – в отделните министерства.

Накратко – ще се организират поредица от срещи, все по 3 часа, пък други да му мислят как ще изпълняват записаното в Плана…

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Ще се конкурират ли дилърите на гласове за предстоящите избори?

Подкаст