Предоставяните от Европейския съюз средства за подпомагането на Украйна, се бавят заради разногласия между страните членки на общността, провокирани от ограничените национални бюджети и растящите разходи на Брюксел, застрашаващи потока от финансова помощ за Киев. Европейската комисия е поискала допълнително финансиране от общо 86 млрд. евро, което трябва да отслаби натиска върху бюджета на общността и да гарантира четиригодишна помощ за Украйна. Предложението обаче е разделило страните членки на ЕС и е провокирало призиви за редукции и за по-дълъг срок за одобрение, твърдят лица, участващи в преговорите.
Дебатът е ключов тест за западните решения за Киев след като скептично настроените към военните действия субекти в Европа и Съединените щати започнаха да недоволстват от ограничения напредък на украинците в лятната им офанзива срещу Русия. Последният кръг от американско финансиране за Украйна също може да се натъкне на ред препятствия по пътя си към Капитолия заради растящите опасения от войната и активизиращия се спор за правителствените разходи.
Брюксел предлага последния пакет от финансиране за Киев да обхване период от четири години, отчасти за да не бъде допусната политическа нестабилност в страната. Официалните представители на ЕС започват консултациите си на 29 август след летните отпуски, като подкрепата за Украйна е първа точка от дневния ред на срещите на министрите на отбраната и на външните работи.
Досега преговорите за финансиране бяха усложнени от искането на ЕК да вкара в един кюп финансовата подкрепа за украинците и допълнителните средства да бюджета на ЕС, включително и разпоредбите за покриване на лихвените разходи по дълга и увеличението на заплатите на официалните представители на общността.
Мнозинството страни членки на блока обаче определят като резонна допълнителната финансова подкрепа за Киев, но не и другите елементи от пакета. Те би трябвало да са предмет на вътрешното управление на бюджетните средства на ЕС, което не изисква допълнителни пари.
„Съпротивата“ оглавяват Германия и Нидерландия, които посочват, че затягането на коланите на национална почва заради растящите лихвени проценти и исканията за повишение на заплатите би трябвало да се отнася и за ЕК.
По оценка на дипломати от ЕС, „правителствата трябва да вземат трудни решения за страните си, а Брюксел иска от тях още пари“. Те допълват, че допълнителните средства, с които трябва да се повишат възнагражденията на ЕК заради инфлацията „не е важна вътрешна политическа платформа за националните лидери“.
Противоречията подготвят почвата за изпълнени с напрежение преговори до края на годината. През юни ЕК поиска допълнително 66 млрд. евро за бюджет 2021-2027-а, които да бъдат внесени от държавите членки на блока, както и други 20 млрд. евро за оръжейни доставки за Украйна. В първата (по-едра) сума са включени, както следва: почти 19 млрд. евро за неочакваните по-високи разходи за лихви по общия дълг на общността, около 2 млрд. евро за увеличение на административните разходи и на заплатите, 15 млрд. евро за обслужване на харчовете за активизиращата се миграция, и 10 млрд. евро за различни инициативи, между които – и нов фонд за иновации.
В допълнителната многогодишна финансова рамка (МФР) са включени и 17 млрд. евро безвъзмездна помощ за Киев и набор от заеми в размер на 33 млрд. евро. Този 50-милиарден евров пакет за период от четири години трябва да осигури дългосрочна бюджетна стабилност на Украйна – подход, който Брюксел насърчава и други донори да следват.
В момента по-големите държави на ЕС обсъждат отделните аспекти на допълнителното финансиране на МФР с цел да се постигне консенсус, твърдят две добре запознати с въпроса лица. Те предполагат, че дебатът може да се проточи до края на годината. На практика декември е „месецът на истината“ когато отговорите трябва да са готови.
Същевременно, от 27-е страни членки на ЕС е поискана вноска от други 20 млрд. евро за управляван от Брюксел фонд за оръжия, предназначен да гарантира военната подкрепа за Киев през идните четири години. Той трябва да защити украинците от руската агресия и ще се обсъжда от министрите на отбраната и на външните работи на блока през тази седмица.
По оценка на официално представители на няколко страни членки, този фонд, който е част от Европейския механизъм за подкрепа на мира, финансиращ оръжейните доставки за Украйна от миналия февруари, ще получи безусловната подкрепа на общността, заради готовността й да помогне на Киев. Те обаче предупреждават, че парите трябва да бъдат отразени в общото искане за финансиране на Брюксел и да бъдат оценени успоредно с допълнителните средства за МФР. Просто защото парите идват от един и същи кюп.