По улиците на големите градове в Колумбия хиляди излязоха на протест, гневни заради резкия скок в цените на горивата.
Рязкото поскъпване на бензина доведе до поскъпване на хранителните стоки, а оттам затрудни и нормалното функциониране на малките фирми, съобщава Асошиейтед прес.
През август цената на бензина за литър в Колумбия стана над 3500 песо или 0.85 долара, докато през същия месец през 2022 година цената бе около 2250 песо за литър или около 0.55 долара.
Протестиращите обвиняват правителството – първият ляв кабинет в историята на Колумбия, който всеки месец намалява целевите субсидии за цените на бензина.
Правителството на президента Густаво Петро обаче настоява, че тези субсидии трябва да намаляват, защото възлизат на около 11 милиарда долара на година. Управляващите дори планират изцяло да премахнат дотациите, за да може държавата да покрие дълговете си към националната петролна компания „Екопетрол“, която произвежда по-голямата част от горивата в Колумбия. Друга част от парите за дотациите ще бъдат вложени в социални програми.
Така Густаво Петро се надява да изпълни поне част от обещанията си, с които преди година дойде на власт. Едно от тях бе да намали бедността. Друго – да сключи мирни споразумения с въоръжените бунтовнически групировки в Колумбия. Мирът в по-отдалечените райони на Колумбия остава по-далеч във времето, тъй като насилието и сега продължава.
Затова кабинетът се фокусира върху социалната част. Густаво Петро твърди, че субсидиите за бензина облагодетелстват най-вече по-заможните колумбийци, които имат кола.
Ето защо финансовото министерство обяви, че плановете му са до края на 2023 г. цената на бензина да достигне 4000 песо или 0.97 долара за литър – толкова, колкото в момента струва литър бензин в Съединените щати. За сравнение – в Колумбия минималната заплата е 280 долара, а в САЩ е над четири пъти по-висока, отчитат анализатори.
По отношение на субсидиите за дизела, с който се движат повечето товарни камиони в Колумбия, още през юли от финансовото министерство съобщиха, че те ще бъдат премахнати след изборите за местна власт през октомври. Освен това плановете се до края на годината цената на дизела да се увеличи двойно.
В резултат на всеобщото недоволство, в края на миналата седмица правителството на Петро все пак направи някаква отстъпка – споразумя се с браншовите организации на таксиметровите превозвачи да замрази цената на бензина за такситата. В Колумбия те са около 200 000 коли, уточняват информационните агенции.