Еколози искат да се прекрати финансирането на сезонна паша в националните паркове

Коалиция „За да остане природа“ отправи апел с отворено писмо към министър-
председателя акад. Николай Денков, министъра на околната среда и водите Юлиян Попов
и министъра на земеделието Кирил Вътев, да се премахнат субсидиите за сезонна паша в националните паркове.

Това обявиха от организацията на официалния си сайт. Като компенсация от коалицията предлагат
животновъдите да получават увеличени субсидии за пашуване на територията на цялата страна.

Те припомнят, че субсидирането на сезонна паша в националните паркове, наречено „пасторализъм“, било предложено от експерти от неправителствена организация и от Българската академия на науките преди повече от 25 години. Целта била да се опазят откритите площи в Национален парк “Централен Балкан”, които са намалявали драстично поради обрастването с дървесна и храстова растителност, главно сибирска хвойна.
Към 2014-2015 г. обаче става ясно, че вместо да поддържа тези открити високопланински площи, мярката е нанесла щети върху субалпийските и алпийските тревни местообитания, торфища и езера, които и без това са под сериозното влияние на климатичните промени и антропогенния натиск. А причината е, че заради субсидиите във високите части на планините се появява икономически интерес и са започнали да пасат много повече животни, отколкото пасищата могат да изхранят, включително и породи, които никога не са използвали такъв тип тревни ресурси.

В допълнение на всичко това, многото животни замърсяват водните ресурси в планините.
Освен това специалната субсидия за паша на животни в националните паркове е привлякла към тях животновъди от цялата страна, някои от които пътуват до тях от другия край на България с хиляди животни. Така броят на кравите в „Централен Балкан“ се увеличава драстично – от 500 през 2006 г. на 8045 г. през 2022 година, а в Рила – от 396 през 2006 г. на 8338 – през 2022 година.
Още тогава експерти от неправителствения сектор започват да търсят алтернативи и да настояват за промяна на мярката. Според коалицията експертите на Министерството на земеделието досега винаги категорично са отказвали да дискутират нейното прилагане и евентуална промяна.
До този момент заради проблема са изпратени две жалби на Европейската комисия.

Първата е прекратена, след като европейските чиновници направили пет забележки на Министерството на земеделието, а оттам им обещали да се съобразят с тях. В действителност от българското ведомство не направили нищо.

Втората жалба е приета за разглеждане от Европейската комисия преди няколко месеца.
През ноември, 2022 година, от Коалиция “За да остане природа в България” са настоявали министъра на околната среда и водите да не допуска мярката за финансиране “пасторализъм” да се прилага в националните паркове, защото тя води до увреждане на тревните местообитания и езерата в планините и така прилагането й е в нарушение на чл. 21 на Закона за защитените територии, както и на Закона за биологичното разнообразие.
Поради факта, че националните паркове са ключови територии за опазването на природата
на България и в случай, че субсидираното им увреждане не бъде прекратено, от „За да остане природа“ заявяват твърдото си намерение да продължат с жалбите до Европейската
комисия, а също така и да заведат такава в български съд.

Венемира Мачева

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст