„В разговор сме със създателя на софтуера, който единствено знае как да го направи.“
Това обясни говорителят на Централната избирателна комисия Росица Матева в интервю за bTV по повод необходимостта от надграждане на софтуера на машините за местния вот.
Тя уточни, че не става въпрос за проблеми със софтуера, а че принципно, когато той бил купуван, в Изборния кодекс се предвиждало, че с него ще се гласува на избори за Народно събрание и за президент и вицепрезидент. Сега следва да бъде добавена възможността и да се използва за местните избори.
Матева предположи, че до 10 дни от ЦИК ще имат готовност да обявят поръчка и да се сключи договор с фирма, която да надгради софтуера. Тя обърна внимание и че в някои секции в Столична община ще се гласува с четири бюлетини – кмет на кметство, кмет на район, кмет на община и за общински съветници. В останалите ще се гласува с три бюлетини – кмет на община, кмет на кметство и за общински съветници. Тя отрече тиражираните твърдения в медиите, че ще се гласува с пет бюлетини.
Освен това предупреди, че ако избирател иска да гласува по настоящ адрес, трябва да подаде заявление до 14 дни преди изборния ден, за да бъде включен в Избирателния списък.
По отношение на възможните балотажи Матева посочи, че от повече от 10 години ЦИК препоръчва да се предвиди по-дълъг срок между първи и втори тур, а не само 7 дни. Подобна препоръка била направена и за президентските избори. Сега отново от ЦИК са поискали повече време между двата тура. Матева обясни, че са анализирали каква е ситуацията в други страни в Европа и отчитат, че там често избират 14-дневния срок, който би бил добра опция за прилагане в България. Въпреки това Росица Матева бе категорична, че ЦИК ще се справи и със 7-дневен срок.
По повод спора за параваните Матева подчерта, че според чл. 18 на Изборния кодекс органите на изпълнителната власт осигуряват технически секционните избирателни комисии с цялата техника, книжа и материали.
„Ако параванът не е материал, който трябва да бъде осигурен, аз не знам какво е. Всичко това се осигурява от изпълнителната власт и това е, откакто се организират избори в България. Ние от ЦИК смятаме, че това трябва да е така. ЦИК и Министерският съвет ще определят изисквания за параваните. Кой ще ги произведе – ще решат органите на изпълнителната власт“, категорична бе говорителката на ЦИК.
Тя заяви и че на тези избори също ще има видеонаблюдение, като ще се проведе обучение за секционните комисии как да боравят с устройствата.