Държавното обвинение най-накрая реши да хвърли светлина върху мистерията около завръщането на бизнесмена Васил Божков, която породи множество коментари и хипотези. След като днес, 29 август се появиха твърдения, че Божков не се върнал по своя воля от Дубай, където живя три години с 19 обвинения от българската прокуратура, държавното обвинение информира за неговата екстрадиция.
Въпреки че между ОАЕ и България няма подписана спогодба за екстрадиция на издирвани, от документите, предоставени от прокуратурата, става видно, че всъщност той е екстрадиран. Ето какво пише в официалното становище на обвинението:
„На 28.08.2023 г. в Софийска градска прокуратура (СГП) са получени документи от Министерство на вътрешните работи на Обединените арабски емирства (ОАЕ) чрез Дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ при МВР, които се отнасят за международно издирване на български гражданин с инициали В. Б., обвиняем по досъдебни производства в СГП.
В документите е посочено, че компетентните власти на ОАЕ са решили да екстрадират българския гражданин с директен полет от Дубай до София. Допълнително е посочено, че полетът е на 25.08.2023 г., като самолетът каца на летището в гр. София в 15:15 часа.
До настоящия момент СГП не е получила съдебен акт на компетентните власти на ОАЕ относно решението за екстрадиция.
Прилагат се следните сканирани документи, които са получени в СГП в следобедни часове на 28.08.2023 г.:
1 – Писмо от Министерство на вътрешните работи на ОАЕ на английски език от дата 23.08.2023 г.;
2 – Превод на български език на писмо от Министерство на вътрешните работи на ОАЕ от дата 23.08.2023 г.;
3 – Писмо от ДМОС-МВР от дата 28.08.2023 г.