„Голдмън Сакс“ е купувал британски и американски фирми с китайски пари

Акулата от Уолстрийт „Голдмън Сакс груп“ е използвал фонд, създаден с китайски държавни средства, за покупката на поредица от британски и американски компании, включително от сферата на киберсигурността, предоставящи услуги на британското правителство, въпреки растящото напрежение между Пекин и Запада. Американската инвестиционна банка е осъществила седем сделки с пари от „партньорския фонд“ за частни капитали с активи за 2.5 млрд. щ. долара, създаден през 2017-а съвместно с държавния китайски фонд „Чайна инвестмънт корпорейшън“ (CIC), твърдят запознати с въпроса и с дейността на дружеството лица. Сред тях е нововъзникнала фирма, следяща глобалните продоволствени вериги, консултантска кантора, предоставяща съвети за облачното пространство, компания за тестване на лекарства и производител на системи, използвани за изкуствен интелект, дронове и батерии за електрически коли. Въпреки че играчът от Уолстрийт е обявил инвестициите си в тези дружества, той не е уточнил, че сделките са финансирани, макар и отчасти, от китайски фонд.

Сделките показват как фирмите за частни капитали помагат на държавните фондове да правят индиректни вложения в компании от критични за националната сигурност сектори точно когато западните правителства засилват надзора върху преките чуждестранни инвестиции, по-специално с китайски адрес.

Тогавашният главен изпълнителен директор на „Голдмън Сакс“ – Лойд Бланкфейн – е учредил китайско-американския „Партньорски фонд за промишлено сътрудничество“ по време на държавната визита на Доналд Тръмп в Пекин през 2017-а. Основанието било, че той би могъл да помогне за решаването на тревогите на Вашингтон относно търговските дисбаланси между Съединените щати и Китай чрез инвестирането на китайски пари в американски компании. Банката е обявила CIC за „инвестиционен купувач“ с активна роля в подпомагането на придобитите фирми да разширят дейността си на китайска земя.

Въпреки все по-обтягащите се отношения между Пекин и Запада през последните години, „Голдмън“ е разширявал дейността на фонда с четири инвестиции през 2021-а и една през миналата година.

През 2021-а американската банкова група е използвала партньорския фонд с CIC, за да помогне за финансирането на покупката на LRQA – поделение за инспекция и киберсигурност на британската група Lloyd’s Register. LRQA осъществява проверки и сертификационни услуги, включително в сферите на космонавтиката, отбраната, енергията и здравеопазването. Бизнесът включва групата за киберсигурност Nettitude, която, според собствения й уебсайт, е одобрен доставчик на услуги на британското правителство и помага за „укрепването на държавните и отбранителните организации по света“. В дейността й е включено и „етично хакерство“, при което екипът се опитва да проникна в системи на клиенти, за да оцени слабите им места.

В сделката за LRQA и в другите трансакции, „Голдмън“-CIC са инвестирали редом с отделни частни фондове, които управлява банката, което означава, че участието на китайската държава е сравнително малко. Но държавният китайски фонд е по-тясно „замесен“ в компаниите, които купува, от типичния инвеститор във фондове за частни капитали.

„Китай има 40% дял от глобалния сертификационен пазар и в момента изоставаме, което искаме да решим отчасти с подкрепата на фонда „Голдмън“-CIC“, заявява говорител на LRQA. Той посочва, че Nettitude няма бизнес в Китай, нито смята да развива такъв в бъдеще, нито взаимодейства с CIC. Официалната позиция на „Голдмън“ пък е, че „съвместният фонд е американско дружество, управлявано от американски мениджър и работи съгласно всички закони и регулации…като продължава да инвестира в щатски и глобални компании, помагайки им да увеличат продажбите си на китайския пазар“. Официален представител на Обединеното кралство не е коментирал конкретни обвинения, предвид „квазисъдебния“ характкер на възможностите за инвестиционен скрийнинг. Но е заявил готовността на правителството да защити националната сигурност, ако бъде идентифициран проблем.

Фондът е инвестирал също в няколко американски фирми, както следва: Cprime, която консултира облачни компютърни системи, Parexel, която тества лекарства, Project44 – стартъп, проследяващ глобалните вериги за доставки, Aptos – група за технологии за търговия на дребно, VisualComfort & Co – компания за осветителни тела, и Boyd Corporation – производител от Калифорния, чиято продуктова гама включва и охладителни системи, използвани в обучението на машини и в дронове. Основателят на Project44 обяви инвестицията на китайския фонд още през 2021-а, а „Ройтерс“ писа за Boyd Corporation през 2019-а. Останалите пет компании досега не са „осветлявани“ публично.

CIC е основан през 2007-а, за да инвестира китайски държавни средства и към края на 2021-а е имал активи за 1.35 трлн. щ. долара. Почти 50% от глобалния му портфейл са вложени в алтернативни активи, каквито са дружествата за частни капитали, по информация от уебсайта на дружеството. Фондът на „Голдмън“ е един от няколкото т. нар. двустранни фондове, които CIC създава с международни инвестиционни групи, за да сключва сделки в техните държави – подход, помагащ за увеличаване на експозицията му в западни компании.

„Голдмън“ продължава да поддържа връзки с CIC. Главният изпълнителен директор на банката Дейвид Салъмън се е срещнал с изпълнителния вице-президент Ки Бин и с председателя Пенг Чън през март, информират китайците.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст