Бизнесът не субсидира ТЕЦ „Марица-изток 2“, която в момента не е доставчик за населението, а работи само на свободен пазар. Държавата, в лицето на Българския енергиен холдинг, дава заеми на централата с лихва и те се обслужват, което значи, че държавата не я субсидира – тя само дава пари, които се връщат.
Това заяви Деян Дяков от Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) пред NOVA.
Според синдикалния лидер въглищните централи са необходими за баланс на електроенергийната система и за изравняване на напрежението, защото системата не се е развила до такава степен, че да може да работи без тях. Той заяви, че няма яснота къде и как ще бъдат преквалифицирани енергетиците, които работят в централите.
Той настоя териториалните планове да бъдат така разработени, че да има яснота и конкретика и да има предварително разработени проекти за открити работни места. Целта е да се избегне безработицата и евентуалният демографски срив, който се задава в региона, а също така и икономическото и социално напрежение, което цари от около две седмици, откакто са териториалните планове станаха публично известни. Дяков бе категоричен, че първо трябва да бъдат отворени нови базови мощности, а след това да се закриват наличните като ТЕЦ „Марица-Изток 2“.
Последните дни в Стара Загора имаше няколко протеста на енергетиците в защита на бъдещето на централите. Такъв имаше и вчера, на 30 август, срещу предвиденото в Плана за възстановяване и устойчивост затваряне на въглищните централи.
Дяков заяви, че Комплекс „Марица Изток“ е базова енергийна мощност и произвежда 50% от електроенергията в страната, като отрече тя да е най-скъпата у нас. Освен това новите блокове в АЕЦ „Козлодуй” са пожелателни и дори и да заработят, според Дяков те не могат да заменят ТЕЦ „Марица Изток”.
Венемира Мачева