Парите, които отиват във фондове за биоразнообразие, също изискват засилен мониторинг, съобщиха от Европейския орган за ценни книжа и пазари (ESMA), цитирани от „Ройтерс“.
Верена Рос, председател на ESMA, заяви, че трябва да се обърне внимание на рисковете, тъй като пазарът на фондове за биоразнообразие на Европейския съюз продължава да расте със стабилни темпове.
В доклад на ESMA за пазарните рискове се споменава, че предизвикателствата при така нареченото устойчиво инвестиране се изострят при инвестиции в биоразнообразие. Авторите на документа обясняват, че това се дължи главно на факта, че става въпрос за множество живи организми.
Фондовете, свързани с биоразнообразието, представляват малка ниша, по-малко от 0.1% от регулираните в Европейския съюз, върху които се фокусират така наречените ESG инвестиции, свързани с екологичното, социално и корпоративно управление.
Кумулативният паричен поток във фондовете за биоразнообразие достигна 854 милиона евро през юни 2023 г., след като 73% от тях започнаха да набират средства през 2022 година.
От ЕSMA започнаха да затягат контрола върху ESG фондовете заради риска те да преувеличават своят „зелен капацитет“ и така над 300 от тях бяха категоризирани в по-долен клас – т.е. те бяха регистрирани като частично, а не изцяло, фокусирани върху проблемите на екологичното, социално и корпоративно управление.
Венемира Мачева