Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Бургас и Асоциация „Активни потребители” продължават спора си за качеството на морската вода по родното Черноморие. Проверен бе Попският плаж край Царево, на който беше регистрирана бактерията ешерихия коли – цели 41 пъти над нормата, при първата проверка на асоциацията.
Д-р Сергей Иванов, микробиолог от „Активни потребители”, заяви в ефира на NOVA, че пробите от полевите тестове с морска вода са се оцветили в синьо. Това означава, че има еширихия коли.
„Нашите резултатите се разминават с тези на РЗИ, защото взимаме по различен начин морска вода. Те взимат проби от прибоя. Ние взимаме от метър дълбочина. Всеки, който е бил на море знае, че в прибоя е пълно с водорасли. Мислихме, че ще извършим съвместна проверка с Министерството на здравеопазването, защото те ни поканиха. Оказа се, че ще проверяваме заедно с РЗИ-Бургас, към които имаме силни резерви“, уточнява д-р Иванов.
Кметът на Царево инженер Георги Лапчев твърдо заяви, че не е съгласен с твърденията. Според неговите виждания това е остра атака срещу директора на РЗИ-Бургас. Допълни, че Попският плаж не е активен, защото там се снима телевизионен формат и ако е имало подобни замърсявания, то все някой от участниците е щял да има оплаквания.
„Господин Иванов да се извини за подвеждащата информация. Управлението на държавата не е шега работа. Кой ще плати на местните жители за това, че с този скандал част от туристите наистина няма да дойдат? Когато се поднася такава информация, трябва да е добре проверена“, категоричен бе кметът.
Иванов още поясни, че според здравното министерство плажът край Царево 10 години е имал влошени резултати на водата. Имало е години, в които тя изобщо не е ставала за къпане, но никога обаче не е бил затварян, но по неясни причини през последните две години е започнал да има отлични оценки. Налице са множество европейски страни, в които в момента има затворени плажове заради замърсяване. По думите на Иванов у нас продължават да изтичат фекални води, защото местната власт бездейства.
Венемира Мачева