Суровият петрол удържа спечеленото

петрол

Котировките на черното злато са над 86 щ. долара за барел за базовия сорт „Брент“ с доставка през октомври и в близост до 82 долара за барел за американския лек суров петрол WTI. Горивото поскъпва пет поредни дни в резултат на спада на щатските складови резерви и на спекулациите, че лидерите на ОПЕК+ ще удължа периода на орязан добив.

Складовите запаси на Съединените щати са намалели с 10.6 млн. барела през миналата седмица и са „най-постни“ от декември 2022-а. резервите в ключовото американско хранилище в Къшинг, щата Оклахома, също са паднали до най-ниското равнище от януари.

Очакванията на мнозинството анализатори от сектора са, че Саудитска Арабия ще продължи да спазва едностранното си и доброволно решение да изпраща на пазара по 1 млн. барела дневно по-малко суров петрол и през октомври. Русия пък обяви, че обсъжда с партньорите си от ОПЕК+ опцията да удължи с още един месец – също до края на октомври, редукциите на добива си, въпреки че все още официално решение няма.

Последната поредица от дневни печалби на черното злато означава, че фючърсните контракти в Ню Йорк се търгуват малко над равнищата, с които започнаха годината. И въпреки че влошаващата се икономическа перспектива на Китай и кампанията на Федералния резерв за затягане на паричната политика да са насрещни ветрове, тяхното влияние се компенсира от ограничените доставки на ОПЕК и приятели.

Директорът на поделението за минерални и енергийни суровини в „Австралийската Комънуелт банк“ посочва, че очаква „възходящ риск за прогнозите му, че петролът сорт Брент ще се задържи на средно 85 щ. долара за барел през четвъртото тримесечие“. Той прогнозира, че американските петролни запаси ще са под петгодишната им средна стойност, защото пазарът излиза на дефицит.

Черното злато успява да удържи спечеленото въпреки публикуваните на 31 август данни за производствената активност, която е намаляла за пети пореден месец през август – белег за предизвикателствата пред китайското стопанство. Може би защото спадът е лек, а индикаторът за новите поръчки се е засилил, което вдъхва надежди, че най-лошите дни за сектора са отминали.

Влияние, макар и слабо, оказва и новината, че военните в Габон са поели управлението, отстранявайки спечелилия трети пореден президентски мандат Али Бонго. Габон е един от най-дребните членове на ОПЕК и помпа дневно по около 200 хил. барела суров петрол и всяко влошаване на политическата обстановка е фактор за повишение на цените.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст