Измама за милиони евро разкри водещият европейски производител на мед „Аурубис“

Водещият европейски производител на мед „Аурубис“ предупреди за загуби за стотици милиони евро в резултат на мащабна измама при доставките на метал за скрап, който използва в рециклиращия си бизнес. Акциите на германската компания загубиха 18% от пазарната си оценка след съобщението, че е установила значителен недостиг на метал и че вече не очаква да постигне прогнозираната печалба за тази година. „Аурубис“ предполага, че някои от доставчиците й са манипулирали детайли за метала за скрап, който предоставят, и в момента работи със служителите си от отдела за вземане на проби, за да ги открият.

Секторът на индустриални метали в глобален план бе разлюлян през последните години от поредица скандали, включително шокиращото разкритие на търговеца на суровини „Трафигура груп“, че е станал жертва на сериозна кражба на никел. Поледният инцидент ще провокира опасения за контрола на сигурността на „Аурубис“, особено след като компанията обяви през юни, че не е разкрила група от крадци на продукти, съдържащи скъпоценни метали. Двата инцидeнта обаче изглежда не са свързани, според говорител на фирмата.

Измамата, обявена в късните часове на 31 август, е с материл, купуван за бизнеса за рециклиране на метали на „Аурубис“. Освен суровините на мините компанията купува и огромни количества скрап, съдържащ мед, от почти нови производствени разфасовки до стари кабели, тръби и електронни платки. Фирмата преработва хиляди тонове от тези материали всеки ден, за да произведе пречистен метал.

„Онова, което знаем в момента, е, че някои от нашите доставчици на суровини за рециклиране изглежда са манипулирали части от материалите, които ни изпращат и са работили със служители от нашето поделение за проби, за да скрият недостига от нас“, съобщила Ангела Зайдлер – заместник директор за връзките с инвеститорите и корпоративните комуникации.

Доставчиците правят оценка на съдържанието на материалите и след визуална проверка лабораториите на „Аурубис“ анализират наличността на метал и плащат на фирмите на тази база, обяснява Зайдлер. Тя е добавила, че „впоследствие, в процеса на производство, е установена липса на метал, но това е нещо, което се разбира след време, защото в случая с медта, например, са нужни седмици за обработката на материалите“.

Компанията провежда щателна проверка на металните резерви, които трябва да се преработят до края на септември, и в тях участва и германският държавен офис за криминални разследвания.

Преди да разкрие измамата, „Аурубис“ е прогнозирал оперативни приходи преди облагането с данъци в размер на 450-550 млн. евро за финансовата 2022-2023 година, които обаче вече не очаква да постигне. По оценка на фирменото ръководство, загубите ще бъдат „в долния край на трицифрения милионен диапазон от евро“.

Производителят на стомана „Залцгитер“, който притежава 30% дял в „Аурубис“, също е анулирал прогнозните резултати за финансовата година.

„Инцидентът е много сериозен, но влиянието му ще се отрази в рамките на текущата фискална година и няма да повлияе на бъдещите планове и на стратегическите ни приоритети“, коментира Зайдлер.

През юни германската рециклираща група съобщи, че прокуратурата и полицията разследват кръг от крадци. Като част от следствените действия са претърсени служители от офиси на „Аурубис“ и на контрактори в Хамбург.

Зайдлер смята, че сегашният и юнският инциденти не са свързани, но е твърде рано да се даде категоричен отговор на въпроса.

Измамата с „Аурубис“ е последната от поредицата скандали в глобалния метален сектор през последните години. През февруари „Трафигура“ обяви, че очаква да загуби почти 600 млн. щ. долара от „системни измами“ след като откри товари от закупен никел, които изобщо не съдържат метала. Лондонската метална борса също шокира пазара след като установи, че малък брой торби с никел, регистрирани в мрежата й от складове, в действителност са били пълни с камъни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Очаквате ли цените на имотите да се повишат още след влизането ни в еврозоната?

Подкаст