Съдебните искове на фирма за частен капитал на руския газов монополист „Газпром“ са надхвърлили 110 млрд. рубли (1.2 млрд. щ. долара) след заведени две нови дела срещу две европейски банки, обезпечили ключов газов проект, но попаднали в капана на санкциите срещу Русия. Ищецът е „РусХимАлианс“ – съвместно дружество между „Газпром“ и „РусГазДобыча“, което претендира за 28.2 млрд. рубли от „Байерн ландесбанк“ и 5.35 млрд. рубли от „Ландесбанк Баден-Вюртемберг“, става ясно от документи, представени на 30 август в Арбитражния съд на Санкт Петербург и Ленинградския район.
Двете германски банки са сред гарантите на контракт за проектиране, обществена поръчка и строителство, подписан през 2021-а с германската компания „Линде“ и турската „Ренесанс хеви индъстрийз“ за комплекс, произвеждащ втечнен природен газ и други продукти в Усть-Луга, информира „Интерфакс“. През миналата година „Линде“ прекрати работата по договора заради европейските санкции, наложени на Москва заради войната в Украйна.
Последните искове следват друг, внесен също през август срещу германското поделение на италианската банка „Уникредит“ и още два от юли срещу „Дойче банк“ и „Комерцбанк“. През миналата година „РусХимАлианс“ заведе дело срещу „Линде“ в Арбитражния съд на Санкт Петербург и Ленинградския район, по което бяха замразени активи за 35 млрд. рубли на германската компания в Русия като превантивна мярка, поискана от ищеца.
„РусХимАлианс“ твърди, че европейските рестрикции срещу руската държава забраняват доставките на апаратура за втечняване на природен газ, но не се отнасят до машини и съоръжения за завод за преработка на синьо гориво, съобщават руски медии.
Производството в комплекса на Усть-Луга може да се забави с около две години защото „РусХимАлианс“ търси алтернативни доставчици на оборудване и технология, посочва Александър Дрозденко – губернаторът на Ленинградския регион на Русия, където трябва да се изгради обекта, информира още „Интерфакс“. „Газпром“ е планирал да пусне първия етап от него през тази година.