Египетски държавен вносител на зърно е купил около 500 хил. тона руска пшеница в частна сделка, коментирали за агенция „Ройтерс“ четирима търговци. Дружеството е успяло да договори по-ниски цени от онези, предлагани на по-традиционните търгове. Прз миналата година Eгипет, който е сред най-едрите световни вносители на пшеница, се е пренасочил към директни покупки вместо към аукциони след като войната в Украйна разстрои сделките.
Египетската Главна агенция за снабдяване със суровини (GASC) е купила около 480 хил. тона руско жито от търговската фирма „Соларис“ на 1 септември на цена от 270 щ. долара за тон, включително превоза, твърдят търговците. Те са казали също, че цената може и да е по-ниска от официалния под, фиксиран от руското правителство, за да контролира вътрешните стойности на пшеницата. Други руски доставчици на зърно са внесли оферти на 1 септември на цена от 265 долара за тон без превоз, за която се предполага, че е въпросният ценови под, с други думи при включване и на транспортните разходи тя ще надхвърли 270 долара за тон.
На пазара няма яснота за равнището на минималната руска цена за суровината за брашно. Търговците обясняват, че тя е различна за частните сделки и за публичните търгове, както и за продажбите през всеки отделен месец между сетември и декември и отбивите за сортовете, съдържащи по-ниски нива на протеин.
За търг през миналата седмица всички руски доставчици са подали оферти на стойност 270 долара за тон без превоз, като цените с включен транспорт са варирали между 286.25 и 291 долара за тон. В тази връзка търговците са коментирали за „Ройтерс“, че тези предложения са подбили конкурентните позиции на руската пшеница, защото GASC е купила по-евтино румънско и френско жито. Те твърдят, че египетската агенция е купила и един товар българска пшеница на цена 270 щ. долара за тон с доставка на 1 септември.
След като войната в Украйна наруши житния износ на страната, Египет разчита основно на сравнително евтиното руско зърно. През миналата година египетският министър на доставките твърдеше, че директните покупки от доставчици са позволили на ведомството му да договори по-изгодни цени в несигурни времена. Северноафриканската държава страда от хроничен недостиг на чуждестранна валута след като военните действия в Украйна нанесоха сериозен удар върху египетското стопанство и принудиха Кайро да разсрочва плащанията за пшеница. Неотдавна правителството подписа договор за заем от 500 млн. щ. долара с Експортната агенция на Абу Даби (ADEX) за покупката на вносно жито от базираната в Обединените арабки емирства селскостопанска компания Ал Дахра.