Инвестираме около 170 млн. лв. в Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии

ELLIS (European Laboratory for Learning and Intelligent Systems) – се смята за най-елитната мрежа за развитие на изкуствения интелект.

България е първата страна в Източна Европа, която се присъединява към нея чрез Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) и СУ „Св. Климент Охридски“. По-конкретно това става факт благодарение на създадената у нас първа точка от топ мрежата в региона – „ELLIS Unit Sofia“.

Официален старт на партньорството даде премиерът акад. Николай Денков заедно с “архитекта” на INSAIT проф. Мартин Вечев и с ректора на Софийския университет проф. Анастас Герджиков.
Министър-председателят подчерта, че създаването на Института и приемането на страната ни в
европейската мрежа се дължат на системните усилия на няколко правителства подред, които са искали да възвърнат славата на България в научната област.

INSAIT е първият по рода си институт в Източна Европа. Той е създаден в партньорство между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и швейцарските ETH Zurich и EPFL. Държавата ще инвестира в Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии около 170 млн. лв. в рамките на 10 години, съобщават от пресцентъра на Министерския съвет.

Ключова роля за успеха на INSAIT имат швейцарските партньори в лицето на правителството чрез българско-швейцарската програма за научни изследвания, както и два от водещите университети в света – Федералният технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническият университет в Лозана (EPFL), без чиято силна подкрепа и експертиза, по думите на Денков, България вероятно е нямало да успее.

INSAIT получава финансиране чрез Националната пътна карта за научна инфраструктура, посочи Денков. Той отбеляза, че както чрез тази пътна карта, така и благодарение на стартирането на първата Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, финансирана от европейските институции, чрез изграждането на Центровете за върхови постижения, чрез Центровете за компетентност и чрез създаването на първите изследователски университети у нас през 2021 г. българските учени имат възможност да реализират идеите си.

Присъединяването на страната ни към европейската мрежа е признание за водещата роля на България в стратегическото развитие на изкуствения интелект в целия регион, обърна внимание академик Денков. В ELLIS членуват само изследователски организации, които са показали резултати на глобално ниво в областта на изкуствения интелект и в които работят учени с доказан принос. Към момента европейските участници в мрежата са тридесет и девет. По думите на проф. Мартин Вечев с присъединяването на INSAIT към ELLIS, България става част от Шампионската лига на изкуствения интелект и ясно заявява пред света, че ще бъде място, където не само ще се използват технологиите на бъдещето, но те ще се измислят и създават.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp

Още от категорията..

Последни новини

This poll is no longer accepting votes

Ще помогнат ли необозначените полицейски автомобили, които МВР планира да купи, за по-добрия контрол на агресивните шофьори?

Подкаст