Австралийският производител на литий „Лио Литиъм“ съобщава, че военният режим на Мали е прекратил доставките на литиева руда за проекта „Гуламина“ – съвместно дружество за изграждането на литиева мина с най-големия китайски производител на литий „Ганфенг литиъм груп“. Раздробяването на рудата е било спряно незабавно и предстоят разговори с Министерството на мините на Мали, става ясно от информация, внесена във фондовата борса на Австралия. Акциите на „Лио литиъм“ са потънали с 55% на 4 септември – първия ден на търговия на фирмените книжа след прекратяването й в средата юли.
Австралийската минна компания уверява, че отмяната на доставките на руда няма да забави „какъвто и да било аспект от проекта“ и че първото производство на концентрат от сподумен (минерал от групата на силикатите) остава в графика за второто тримесечие на 2024-а.
„Лио литиъм“ е разкрил също на 4 септември, че е продал 5% от съвместното дружество „Гуламина“ на „Ганфенг“ за 137 млн. щ. долара, което дава на китайския производител на литий 55% дял от активите. Главният изпълнителен директор на „Лио литиъм“ – Саймън Хей, отхвърли подозренията на анализаторите, че въпросните 5% са продадени на по-ниска от пазарната цена. Допълнителната китайска инвестиция дава на „Ганфенг“ място на масата за преговори. Официални представители на групата участват на правителствени срещи и се очаква да играят по-голяма роля в бъдеще, което ще е в полза на проекта, смята Хей.
Парламентът на африканската държава прие нов минен кодекс през август, изискващ от минните компании да отстъпват 10% от проектите си на държавата. „Лио литиъм“ твърди, че е изпратил първоначалните документи за прехвърлянето на 10-процентния дял правителството на Мали, като то има възможност да внесе искане за допълнително 10-процентно участие по пазарни цени. По този начин държавата получава по-големи дивиденти и двама директори от правителството.
Подкрепеното от военните правителство на африканската страна е поискало от мироопазващите сили на ООН да напуснат страната през август заради задълбочаващия се конфликт, включващ и джихадистки бунтовници. Режимът в Мали се е обърнал към руската паравоенна групировка „Вагнер“ на вече покойния Евгений Пригожин да му помогне да си върне контрола върху националната територия, пише френският вестник „Монд“.