Африканският съюз е приет за постоянен член на Г-20. Това стана ясно на откриването на двудневната среща на Г-20 в Делхи, предаде “Ройтерс”.
Новината съобщи индийският премиер Нарендра Модри във встъпителната си реч. Той покани председателя на Африканския съюз – Азали Асумани да се присъединин към лидерите на Г-20 на масата в центъра на залата.
В проектодекларация на Г-20 се казва, че те приветстват Африканския съюз като постоянен член на обединението си и се надяват присъединяването му да допринесе в значителна степен за справянето с актуалните глобални предизвикателства, като, например, огромната криза на доверие – проблем, върху който специално акцентира индийският премиер.
Африканският съюз е континентално обединение, в което членуват 55 държави. След днешното му присъединяване към Г-20 той ще получи същия статут като Европейския съюз, който досега беше единственият регионален блок с пълноправно членство във формированието. Досега Африканският съюз участваше на форумите на Г-20, но като “поканена международна организация”.

Проектодекларация е 38 страници. В нея има параграфи, отнасящи се до позицията на Г-20 по отношение на климатичните промени, реформите на мултилатералните банки за развитие, регулация на криптовалути, геополитическата ситуация и отражението й върху продоволствената и енергийната сигурност. Параграфът, посветен на геополитическата ситуация, не е попълнен. Според наблюдатели това се дължи на дълбокото разделение между членовете на Г-20 по отношение на войната в Украйна.
На самата среща отсъстват руският президент Владимир Путин и китайският му колега – президентът Си Дзинпин, но те са изпратили свои представители – външен министър и премиер. Вчера, на 8 септември, за срещага в Делхи пристигна американският президент Джо Байдън, а тази сутрин – саудитският престолонаследник Мохамед Бин Салман.
След като индийският премиер Нарендра Модри откри срещата, последваха и други изказвания. Бразилският президент Луиз Инасио Лула Да Силва предупреди, че светът е изправен пред безпрецедентна климатична криза. Като пример за нейните проявления той даде наводненията в Бразилия.

Лула, чиято страна ще бъде домакин на срещата на ООН за климата COP30 през 2025 г., предупреди, че наводненията, също като сушата, бурите и пожарите стават все по-чести явления и излагат на опасност продоволствената и енергийната сигурност.
В рамките на двудневния форум предстои да се обсъдят три ключови въпроса, свързани с предизвикателствата, създавани от климатичните промени: създаването на нови мощности на възобновяема енергия, поетапното намаляване на употребата на изкопаемите горива и финансирането на зеления преход в развиващите се страни.