Азиатско-тихоокеанският регион е станал най-атакуваният регион през 2022 г.: той е поел 31 процента от глобалния брой атаки. В същото време през второто тримесечие на 2023 г. средният брой атаки на седмица в Азиатско-тихоокеанския регион се е увеличил с 22 на сто спрямо миналата година. Това става ясно от изследване на Positive Technologies за актуалните киберзаплахи за азиатските страни през 2023 година. Анализът обхваща Китай, Хонконг, Индия, Индонезия, Япония, Малайзия и други съседни страни.
Целите на нападателите в Азия от началото на 2022 г. до средата на тази година най-често са били държавни агенции (22% от всички атаки), индустриални компании (9%), ИТ компании (8%) и финансови организации (7%), 6% кибератаки срещу учебни заведения.
Кибер шпионажът и изтичането на данни остават сред най-належащите заплахи за азиатските страни през тази година – в 49 процента от успешните атаки срещу организации поверителна информация, като потребителски данни и търговски тайни, е била компрометирана. Така през 2023 г. хакерската група BlackCat (известна още като ALPHV) открадна 2 терабайта данни от сървърите на индийската компания Solar Industries Limited (специализирано химическо производство). Сред откраднатите данни са технически данни за произведени оръжия и експлозиви, чертежи, информация за доставки на оръжие и други.
От Positive Technologies свързват интереса на хакерите към Азия с високото ниво на дигитализация в региона като цяло и концентрацията там на водещи световни ИТ компании, чиито данни са ценни за нападателите. Проучването също така предоставя данни от IBM, CheckPoint и други международни компании, опериращи на азиатския пазар.